Zamknij
Protest Tysięcy Miast. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Polsce [ZDJĘCIA]
9 Zobacz galerię
fot. Magdalena Pasiewicz/East News

W piątek rozpoczął się największy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – Protest Tysięcy Miast. Manifestacje odbywają się w 157 krajach. W Polsce strajkuje ponad 60 miejscowości. „Wzywamy polityków do ratowania naszej przyszłości” – mówią uczniowie.

Uczniowie z 68 miast w Polsce biorą w piątek udział w wielkim Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Zamiast być w szkole, wychodzą na ulice, demonstrując w obronie klimatu. To właśnie Protest Tysięcy Miast.

„Nasze oczekiwania wobec Rządu Polskiego nie są wygórowane. Postulujemy o wprowadzenie zmian najistotniejszych, bez których całe nasze zaangażowanie nie będzie miało sensu. Oczekujemy, że katastrofa klimatyczna zostanie oficjalnie uznana przez Rząd Polski poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego” – pisze w liście otwartym do wojewody małopolskiego i premiera Morawieckiego Wiktoria Staniewska w imieniu Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Największy protest odbywa się w piątek Warszawie. W stolicy strajk przekształci się w miasteczko dla klimatu. Przez tydzień na Placu Defilad organizowane będą wykłady, dyskusje, koncerty i projekcje filmów.

Ale uczniowie demonstrują też m.in. na ulicach Katowic, Krakowa, Kalisza, Gdyni, Poznania, Siedlec, Konina, Bielska-Białej czy Nowego Sącza. „Jesteśmy świadomi tego, jakie zmiany zachodzą na świecie”, „Ludzie to bagatelizują, a to jest problem, który dotyczy nas wszystkich” – mówili Radiu ZET uczestnicy strajku w Gdyni. 

Młodzieżowy strajk dla klimatu rok temu zaczęła 16-letnia Greta Thunberg ze Szwecji. Od tego czasu organizowany co piątek strajk objął setki tysięcy szkół i uczelni na całym świecie.