Zamknij

Starcia z policją na Wiejskiej. Protestujący próbowali dostać się do Sejmu

28.10.2020 16:58

Protest przeciwko decyzji TK ws. aborcji dotarł przed Sejm. - Kilkudziesięciu protestujących próbowało wejść na teren Sejmu, interweniowała Straż Marszałkowska - informował reporter Onetu.

protest kobiet przed sejmem
fot. PAP

Protest przeciwko decyzji TK ws. aborcji dotarł pod Sejm. Protestujący przeszli pod budynek parlamentu ul. Kruczą i Piękną. Pod Sejmem odpalono race.

Wcześniej protest w tej sprawie miał też miejsce przed siedzibą Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris w centrum Warszawy, gdzie zebrało się kilkaset osób niezgadzających się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Protest przed Sejmem. Protestujący próbowali dostać się do parlamentu

Jak informował na Twitterze reporter Onetu Bartłomiej Bublewicz, kilkudziesięciu protestujących próbowało wejść na teren Sejmu, interweniowała Straż Marszałkowska.

- Udało nam się wejść na teren sejmu, na parking, tam dostaliśmy mały w*****ol od straży ale to rozgrzewka przed piątkiem. Barierki wyp*******, sejm jest nasz - przekonywała liderka Strajku Kobiet Marta Lempart.

Zobacz także

Przed Sejmem doszło też do innego incydentu. Jak informował dziennikarz RadioZET.pl Piotr Drabik na pomniku AK protestujący namalowali numer aborcyjny i zawiesili na nim tęczową flagę. Jednak już po kilku chwilach inni demonstranci wyczyścili napisy.

Wielotysięczne protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają od czwartku. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Onet.pl/ PAP/ Piotr Drabik RadioZET.pl