Zamknij

Hołownia do Kaczyńskiego: jeśli poleje się krew, będzie to pana wina

27.10.2020 23:23
Szymon Hołownia
fot. Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Jarosław Kaczyński wypowiedział Polakom wojnę, pokazując, że jest w stanie utopić Polskę we krwi, realizując swoje ideologiczne obsesje - ocenił we wtorek b. kandydat na prezydenta, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, w reakcji na oświadczenie Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński w oświadczeniu zamieszczonym we wtorek mediach społecznościowych odniósł się m.in. do ubiegłotygodniowego wyroku TK, który za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., który dopuszcza przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Wyrok TK określił jako "całkowicie zgodny z konstytucją".

Zobacz także

Prezes PiS potępił jednocześnie trwające od zeszłego czwartku protesty przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego. - Ci, którzy do nich wzywają, ale i także ci, którzy w nich uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się poważnego przestępstwa - oświadczył szef PiS. Wezwał też do obrony kościołów.

Hołownia do Kaczyńskiego: jeśli poleje się krew, będzie to pana wina

Szymon Hołownia skomentował wystąpienie prezesa partii rządzącej. Według niego, Kaczyński swoim wystąpieniem wypowiedział Polakom wojnę, "pokazując, że jest w stanie utopić Polskę we krwi, realizując swoje ideologiczne obsesje". - Krokiem za daleko było nakazanie prezes TK Julii Przyłębskiej wydania w środku epidemii takiego orzeczenia, ale to, co dzisiaj usłyszeliśmy przeszło wszystkie granice - powiedział Hołownia w nagraniu na Facebooku.

Zobacz także

Zdaniem Hołowni, Kaczyński chce być postrzegany jako "największy z radykałów, który rozdaje karty". - On chyba już zrozumiał dwie rzeczy: że może zapomnieć o wyborcach środka (...) oraz że nigdy żadnych wyborów w Polsce już nie wygra - stwierdził kandydat w tegorocznych wyborach prezydenckich. 

- Jeżeli nie zmobilizuje "swoich" i nie poszczuje ich na innych, to nie będzie w stanie ocalić ani swojej władzy, ani swojego chorego projektu (...), ani tych, którzy pewnie go jeszcze podjudzają, którzy zawdzięczają mu pieniądze, a nie tylko władzę. Ci wszyscy, którzy siedzą dziś "poumaszczani" przez PiS w spółkach Skarbu Państwa, to są ludzie, którzy mają obecnie najwięcej do stracenia" - mówił Hołownia.

Jego zdaniem, Kaczyński chce doprowadzić do starć i rozlewu krwi. "Pan dla swojej obsesji chce utopić nas, ale nie siebie, w naszej własnej krwi. Jest pan opętany władzą" - zwrócił się do prezesa PiS. "Człowiek, który ma odpowiadać za bezpieczeństwo i spokój wypowiada Polakom wojnę" - dodał.

Zobacz także

- Ja krwi nie rozleję, ale historia zapamięta pana jako wstrętnego, małego podżegacza. Jeśli poleje się na ulicach krew, to będzie to pana wina - w mocnych słowach ocenił Hołownia, dodając, że Kaczyńskiego "wychowało również <<bezjajectwo>> znacznej części opozycji", a kolejnym działaniem prezesa PiS może być wprowadzenie w Polsce stanu wyjątkowego. 

RadioZET.pl/PAP/Facebook