Zamknij

Kosiniak-Kamysz: wpiszmy kompromis aborcyjny do konstytucji

28.10.2020 14:32
Władysław Kosiniak-Kamysz
fot. PAP

Kompromis aborcyjny w konstytucji? Takie rozwiązanie proponuje Władysław Kosiniak-Kamysz. Jeżeli rządzący nie skorzystają z naszej propozycji, by z uwagi na stan wyższej konieczności nie publikować wyroku TK, to proponujemy zmianę w konstytucji i na trwałe wpisanie do niej kompromisu aborcyjnego z 1993 roku - oświadczył w środę lider PSL.

Wielotysięczne protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają od czwartku. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Zobacz także

Demonstranci protestują się w całej Polsce, w dużych miastach i mniejszych ośrodkach miejskich. Setki i tysiące osób wychodzą na ulicę i gromadzą się m.in pod Sejmem oraz miejscami zamieszkania i biurami poselskimi polityków PiS. Na środę zapowiedziany jest strajk generalny, a na piątek w Warszawie największe protesty ze wszystkich dotychczasowych. 

Kompromis aborcyjny w konstytucji? Kosiniak-Kamysz proponuje

Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował więc rozwiązanie, które - jego zdaniem - mogłoby przyczynić się do załagodzenia obecnego sporu. Lider PSL powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że większość Polaków opowiada się za kompromisem aborcyjnym, który obowiązywał od 1993 r.

Zobacz także

- Większość Polaków jest za referendum, które proponujemy. Jeżeli rządzący, premier Mateusz Morawiecki nie skorzystają z naszej podpowiedzi, z naszej propozycji, żeby z uwagi na stan wyższej konieczności nie publikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dlatego przedstawiamy kolejną propozycję, a jest nią zmiana w Konstytucji Rzeczpospolitej i na trwałe wpisanie do konstytucji kompromisu aborcyjnego z 1993 roku - oświadczył lider PSL.

Zobacz także

- Czyli, jeżeli ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki, jeżeli powstała w wyniku gwałtu, i jeżeli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne dowodzą trwałego nieodwracalnego uszkodzenia płodu, wtedy będzie można dokonać zabiegu przerwania ciąży - dodał Kosiniak-Kamysz.

RadioZET.pl/PAP