Zamknij

Protesty pod siedzibą Ordo Iuris i TVP. Demonstranci dotarli pod Sejm

28.10.2020 14:42
Protest w Warszawie
fot. PAP

Przed siedzibą Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris w Centrum stolicy zebrało się kilkaset osób. Wiele z nic trzymało w rękach plakaty z symbolami Warszawskiego Strajku Kobiet, inicjatora protestów, które od kilku dni odbywają się w wielu miastach Polski. Potem manifestanci przeszli pod siedzibę TVP, a następnie w kierunku Sejmu. 

Wielotysięczne protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają od czwartku. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Zobacz także

Demonstranci protestują się w całej Polsce, w dużych miastach i mniejszych ośrodkach miejskich. Setki i tysiące osób wychodzą na ulicę i gromadzą się m.in pod Sejmem oraz miejscami zamieszkania i biurami poselskimi polityków PiS. Na środę zapowiedziany jest strajk generalny, a na piątek w Warszawie największe protesty ze wszystkich dotychczasowych. 

Warszawa. Protest pod Ordo Iuris i TVP

W Warszawie o godz. 13 rozpoczęła się demonstracja przed siedzibą Ordo Iuris - ultrakonserwatywnej organizacji zrzeszającej prawników. Ordo Iuris wielokrotnie sprzeciwiało się aborcji i podkreślało, że popiera ostatni wyrok Trybunału. 

Uczestnicy protestu mają transparenty z logo Warszawskiego Strajku Kobiet, m.in. z napisami: "W...", "PiS won", "Godek na śmietnik", "Nasze homobojówki was obalą". Skandują: "J... PiS", "J... Ordo Iuris", "To jest wojna". W internecie można śledzić relację z tego zdarzenia:

Dostępu do budynku, w którym mieści się siedziba Ordo Iuris, pilnują funkcjonariusze policji. Ustawili dwa samochody policyjne. Przed wejściem byli również mężczyźni związani ze środowiskami narodowymi. Protestujący ruszyli spod siedziby Ordo Iuris ul. Marszałkowską w kierunku TVP, zlokalizowanej przy pl. Powstańców Warszawy, a następnie w stronę budynku Sejmu. 

RadioZET.pl/PAP/Facebook