Zamknij

Dziesiątki miast, tysiące protestujących pod sądami: Dzisiaj sędziowie, jutro ty

18.12.2019 21:43
Sejm protest ws. sędziów
fot. Beata Zawadzka/East News

Przed Sejmem i w ponad stu miastach w środowy wieczór odbyły się protesty przeciwko proponowanym przez PiS zmianom w sądownictwie. Już w czwartek Sejm zajmie się projektem posłów PiS, dotyczącym dyscyplinowania sędziów za krytykę władzy wykonawczej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tysiące ludzi protestowało przed sądami przeciwko forsowanym przez PiS kolejnym zmianom w sądownictwie. Chodzi o złożony projekt ustawy dyscyplinującej niepokornych sędziów. Władza tłumaczy inicjatywę chęcią przeciwdziałania anarchii i walką z "nadzwyczajną kastą". Opozycja, gros sędziów i wielu krytyków zmian forsowanych przez PiS i rząd mówi jednym głosem o łamaniu Konstytucji, a konkretnie zasady trójpodziału władzy.

Drabson sady
fot. Piotr Drabik, RadioZET.pl

Warszawa

Z biało-czerwonymi i unijnymi flagami - tak w Warszawie demonstranci protestowali przeciwko inicjatywie PiS, dyscyplinującej sędziów. Projekt został złożony w Sejmie w zeszłym tygodniu. Przed budynkami sądów protestujący domagali się m.in. "wolnych sądów", "wolnej prokuratury" i poszanowania Konstytucji. W Warszawie uczestniczyli w proteście m. in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, były prezydent Bronisław Komorowski, czy prezydent stolicy Rafał Trzaskowski

Wrocław i Katowice

Kilka tysięcy osób przybyło na manifestacje. Ze względu na tłumy, policja poprosiła o zmianę miejsca manifestacji w Katowicach z chodnika przed sądem, na pobliski na płac Wolności. Krzyczeli o solidarności z sędziami.

Proszę was o to byśmy byli solidarni. I prawnicy, i górnicy i hutnicy. Wszyscy 

Krystian Markiewicz prezes Iustitii, na manifestacji w Katowicach

Według Markiewicza zastanawiające jest to, że wszystkie zmiany rządzący po raz kolejny wprowadzają pod osłoną świąt Bożego Narodzenia.

- Politycy partii rządzącej zmuszają nas do tego by dzielić wigilijny stół, by rodziny się dzieliły - mówił prezes Iustitii.

Gdańsk

Reporter Radia ZET ustalił, że przed lokalnym sądem okręgowym zgromadziły się tysiące osób. W proteście w obronie sędziów miał pojawić się były premier Donald Tusk, ale zatrzymała go... "promocja" książki "Szczerze".

Poznań

O niezależność sędziów dopominali się też w Poznaniu. Manifestacji, na którą przybyły setki ludzi, przyświecało nośne hasło z sieci, "dziś sędziowie, jutro ty".

Lublin

W Lublinie przed tutejszym sądem okręgowym zgromadziło się kilkaset osób. Wśród manifestujących był m. in. mecenas Roman Giertych.

- Nasze zgromadzenie to wielki apel do rządzących, aby się opamiętali, aby wycofali się z tej rażąco niekonstytucyjnej koncepcji podporządkowania sędziów władzy politycznej - mówił lider lubelskiego KOD-u, Krzysztof Kamiński.

EN_01407609_0004
fot. Krzysztof Radzki/East News

Protesty wnikliwie śledzili również zwolennicy zmian w sądownictwie. B. wiceminister sprawiedliwości, europoseł Patryk Jaki napisał na Twitterze:

EN_01407592_0022
fot. Beata Zawadzka/East News

RadioZET.pl/Grażyna Wiatr/Maciej Bąk/Twitter