Zamknij
TVN
  • mid-21810387
  • mid-21810371
  • mid-21810414
  • 13 Zobacz
fot. PAP

Przed Sejmem trwa manifestacja w obronie TVN i wolnych mediów. Jej uczestnicy przyszli z plakatami, na których można przeczytać hasła "Będę bronił TVN. To moja stacja" i "Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”, a także z logo TVN z literą "V" stylizowaną na znak victorii (zwycięstwa - PAP). Protesty przeciw projektowi forsowanej przez PiS nowelizacji ustawy medialnej zorganizowano także w kilkudziesięciu innych miastach w całym kraju. 

Na środowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem noweli ustawy o radiofonii i telewizji – wynika z zamieszczonego we wtorek na stronie internetowej Sejmu harmonogramu posiedzenia. Głosowania zaplanowano na godz. 15.30.

"Lex TVN" w Sejmie. Projekt uderza w największą prywatną telewizję w Polsce

Projekt PiS, dotyczący nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Według projektu koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. 

Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery.

Przypomnijmy, że flagowy kanał informacyjny grupy - TVN24 - czeka na decyzję ws. przedłużenia koncesji na nadawanie na terenie Polski. Obecna koncesja wygasa 26 września 2021 roku, ale Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do dziś nie podjęła decyzji w tej sprawie. 

Protesty w obronie TVN i wolnych mediów. Demonstracje w całej Polsce

Dlatego w całej Polsce organizowane są manifestacje w obronie wolnych mediów i pod hasłem sprzeciwu wobec pomysłu PiS. Największa odbywa się w Warszawie. Demonstrację zabezpieczają znaczne siły policyjne. Protestujący skandują "Wolne media". Wcześniej aktywiści weszli na dach budynku Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przy Krakowskim Przedmieściu.

Inicjator manifestacji - Komitet Obrony Demokracji - poinformował w mediach społecznościowych i na swojej stronie internetowej, że manifestacja została zorganizowana w obronie wolnych mediów i wolności słowa. "Stajemy razem, by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce" – napisali. 

W manifestacji biorą udział także politycy, w tym pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, a także parlamentarzyści m.in. KO, Lewicy oraz Polski 2050. W mediach społecznościowych można znaleźć sporo zdjęć oraz nagrań z tego wydarzenia:

Jak poinformowała stacja TVN24, protesty odbywają się w łącznie 93 miastach w Polsce. "Łapy precz od TVN,  Free people, free media, TVP łże, Wolne media - takie transparenty na demonstracji w obronie TVN na Placu Wolności w Poznaniu" - pisze poznańska reporterka Radia ZET Danka Woźnicka.

Tak z kolei wygląda protest w Katowicach, który realizuje śląska reporterka "Zetki" Daria Klimza:

Protestujący zebrali się także m.in. w Krakowie, Zielonej Górze, Gdańsku, Inowrocławiu, Grudziądzu, Kielcach i wielu innych mniejszych bądź większych ośrodkach miejskich:

RadioZET.pl/PAP/Twitter