Zamknij

Ponad dwukrotnie droższy przekop Mierzei Wiślanej. Już blisko 2 miliardy zł

23.11.2020 13:52

Do niemal dwóch miliardów złotych wzrośnie koszt przekopu Mierzei Wiślanej. We wtorek gigantycznym wzrostem inwestycji zajmie się rząd.

Przekop Mierzei Wiślanej, koszt blisko 2 miliardy złotych
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Przekop Mierzei Wiślanej został wyceniony w 2016 roku na 880 milionów złotych. Pierwszą łopatę wbijał sam prezes PiS Jarosław Kaczyński, choć inwestycja nie miała wówczas kompletu zgód.

Lata lecą, a w rozpoczętym już przekopie znacząco wzrosły wydatki państwa. Przedstawi jej rząd na jutrzejszym posiedzeniu.

Przekop Mierzei Wiślanej już ponad 2 razy droższy. Nowa wycena w uchwale rządu

Z projektu uchwały wynika, że wartość prac przy przekopie wyniesie niemal 2 mld zł. Ponad miliardowy wzrosty wynika przede wszystkim ze wzrostu cen materiałów i robót budowlanych, ale też zwiększenia zakresu prac.

Zobacz także

- Dzięki nowelizacji uchwały (...) Rady Ministrów z dnia 24 maja 2016 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” wartość programu ulegnie zmianie z obecnej kwoty 880 mln zł na kwotę 1 mld 984 mln 51 tys. 500 zł. (zwiększenie o 1 mld 107 mln 465 tys. 980 zł) - napisano w wykazie.

Uchwała wyszczególnia, że wzrost cen materiałów i robót budowlanych na rynku budowlanym zmienił się o około 26 proc. względem poziomu z 2015 roku. Rozszerzony zakres prac zakłada też likwidację mostu pontonowego na rzece Elbląg w miejscowości Nowakowo i budowę w tym miejscu nowego mostu. Ponadto budowę mostu zwodzonego obrotowego na Mierzei Wiślanej (pierwotnie planowano most zwodzony podnoszony), oraz budowa sztucznej wyspy w celu odkładu urobku z prac pogłębiarskich.

Zobacz także

Dodatkowo przewiduje się przebudowę dłuższego, niż przewidywano pierwotnie odcinka rzeki. Jeszcze w czerwcu tego roku minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przyznał, że wartość samego przekopu to 992 mln zł. Na całość inwestycji, z uwzględnieniem rozbudowy portu w Elblągu, modernizacją rzeki Elbląg i budowy mostu w Nowakowie zarezerwowano wtedy ponad 1,9 mld zł.

RadioZET.pl/PAP