Zamknij

Czarnek o najważniejszej wolności. "Jej brak doprowadza do konfliktów"

PAP
28.09.2022 18:01

Wolność religijna jest podstawą wszystkich wolności - powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek. Na spotkaniu z ks. kard. Robertem Sarahem zaznaczył, że jeśli człowieka szykanuje się tylko dlatego, że chce wyznawać konkretną religię, to zaczyna się problem, który doprowadza do konfliktów zbrojnych i cierpień.

Przemysław Czarnek
fot. PAP/Radek Pietruszka

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się z emerytowanym prefektem kongregacji ds. kultu ks. kardynałem Robertem Sarahem oraz z dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Badania Wolności Religijnej UKSW ks. prof. Waldemarem Cisło.

Jak poinformował PAP ks. prof. Cisło, podczas spotkania rozmawiano m.in. o prześladowaniach chrześcijan w krajach afrykańskich, a także o głodzie, który obejmuje coraz większe rejony Afryki. Uczestnicy podkreślali, co może skutkować dużą falą migracyjną, do której w Polsce musimy być przygotowani.

Czarnek o wolności religijnej

Ponadto tematem rozmowy była także działalność Centrum Badania Wolności Religijnej, w tym m.in. prowadzenie przez UKSW kształcenia dla księży pochodzących z krajów, w których chrześcijanie są prześladowani oraz przygotowanie kadry naukowej dla tamtejszych wyższych uczelni. - W tym roku akademickim mamy trzydziestu studentów z ośmiu krajów afrykańskich, m.in. z Nigerii, Kamerunu, Etiopii - zaznaczył.

Dodał, że UKSW udało się również wypromować ośmiu księży, którzy zdobyli w Polsce doktoraty i wrócili już do swoich krajów, by tam przekazywać dalej zdobytą wiedzę.

Minister Czarnek podkreślał w trakcie spotkania, że wolność religijna jest podstawą wszystkich innych wolności. - Obejmuje ona wolność sumienia, wyznania, myśli, praktyk religijnych oraz wychowania potomstwa zgodnie z własnym światopoglądem - wskazał.

- Jeśli nie pozwala się człowiekowi działać zgodnie ze swoim sumieniem, jeśli szykanuje się człowieka tylko dlatego, że chce wyznawać konkretną religię i żyć swoim życiem duchowym w pełnej wolności, to zaczyna się poważny problem, który później doprowadza do konfliktów zbrojnych i cierpienia niewinnych ludzi – mówił szef MEiN.

Minister ocenił też, że "spotkanie z ks. kardynałem potwierdziło trudną sytuację chrześcijan w wielu krajach Afryki, motywując nas do ich dalszego wspierania, które realizuje kierowane przez ks. prof. Waldemara Cisło Centrum Badan Wolności Religijnej UKSW".

Uniwersyteckie Centrum Badan Wolności Religijnej UKSW w Warszawie zostało powołane z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki w 2021 roku, jako ośrodek prowadzący interdyscyplinarne badania naukowe i monitorujący przestrzeganie wolności religijnej w państwach, w których ten problem jest najbardziej widoczny.

Do jego zadań należy też rozpoznanie potrzeb i formułowanie postulatów z zakresu pomocy humanitarnej i chrystianofobii, a także upowszechnianie wiedzy na temat organizacji państwowych, międzynarodowych, społecznych, charytatywnych i kościelnych działających w tej dziedzinie.

loader

RadioZET.pl/PAP - Daria Kania