Zamknij

Czarnek o rtęci w Odrze. "Fejk podany w obecności Tuska"

PAP
15.08.2022 12:31
Przemysław Czarnek
fot. TVP Info (screen)

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak powinna natychmiast być zdymisjonowana - powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, nawiązując do przekazanej przez nią informacji na temat rzekomej obecności rtęci w Odrze.

Szef MEiN Przemysław Czarnek określił w poniedziałek w TVP Info marszałek lubuską jako "bezwstydną". - Powinna natychmiast być zdymisjonowana przez społeczeństwo lubuskie, bo jeśli ktoś się powołuje na rozmowy, których nie było i oszukuje w ważnych sprawach, to natychmiast powinien zniknąć z życia publicznego - powiedział.

12 sierpnia marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak napisała na Twitterze, że "Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali".

Przemysław Czarnek o rtęci w Odrze

- Jak wiemy, wczoraj (w niedzielę - red.) minister środowiska RFN (był to minister rolnictwa i środowiska Brandenburgii Axel Vogel - red.) zdementował całkowicie tę informację i powiedział, że on sobie takiej rozmowy nie przypomina - zaznaczył Czarnek.

- Fejk o rtęci w Odrze został podany w obecności naczelnego hejtera Donalda Tuska, którego postawę można nazwać antypolskim łajdactwem. Fejk podała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, powołując się na rozmowę z niemieckimi władzami. Niemiecki minister zdementował te informacje - mówił Czarnek.

Tymczasem w poniedziałek rano Vogel zaprzeczył, jakoby dzień wcześniej odpowiadał na pytanie o wartości rtęci w Odrze. "To jest oburzające! Zostałem zapytany przez tłumacza o mój rzekomy cytat, że woda z Odry parzy ręce. Zareagowałem na to i wyjaśniłem wartości pH; nie pytano mnie o wartości rtęci" - napisał minister na Twitterze.

Podczas niedzielnej konferencji Vogel pytany był o wpis na Twitterze marszałek Polak dotyczący rtęci, ale tłumacz nie przełożył pytania dosłownie. W przetłumaczonym pytaniu nie pada stwierdzenie o skażeniu "rtęcią", a o wodzie, do której nie można włożyć "ręki".

RadioZET.pl/PAP/TVP.info

C