Zamknij

Czarnek zabiera się za „dyktaturę lewicowych nurtów” w szkołach. „Nie ma zgody”

21.10.2020 12:46
Przemysław Czarnek
fot. PAP/Leszek Szymański

Nie ma zgody na dominację na uczelniach poglądów lewicowo-liberalnych - zapowiedział nowy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie ze związanym z Tadeuszem Rydzykiem "Naszym Dziennikiem". 

Przemysław Czarnek, który w poniedziałek oficjalnie wszedł do rządu jako szef nowo utworzonego resortu edukacji i nauki, już zapowiedział, że "nie ma zgody na dominację, czy wręcz dyktaturę poglądów lewicowo-liberalnych, zwłaszcza tych radykalnych w treści, wręcz totalitarnych, które opanowały w szczególności szkoły wyższe, ale przenikają również do szkolnictwa średniego i podstawowego".

- To, czego dzisiaj brakuje, to wolna nauka i za nią się opowiadamy, i postulujemy jednoznaczne odejście od poprawności politycznej, która szkodzi uczelniom w Polsce - podkreślił. 

Dopytywany przez "Nasz Dziennik", o szeroko komentowaną kwestię dymisji szefowej departamentu odpowiadającego m.in. za podręczniki i podstawę programową, Czarnek zapewnił, że była to "decyzja przemyślana i przeanalizowana z kierownictwem resortu". - Podręczniki to jeden z największych mankamentów dzisiejszej oświaty i trzeba tu świeżego spojrzenia. A pani dyrektor dziękuję za dotychczasową pracę - dodał.

Zobacz także

Minister ocenił też, że "wdrażanie reformy tzw. konstytucji dla nauki ujawniło pewne jej mankamenty, jak to zwykle bywa przy dużych reformach". - I na pewno będziemy je niebawem wypełniać nową treścią legislacyjną. W tym celu powołuję właśnie zespół profesorski z różnych dziedzin, z różnych środowisk, który w krótkiej perspektywie będzie miał za zadanie przedstawić ministrowi nauki rekomendacje właśnie tych niedociągnięć, mankamentów, które powinny zostać zlikwidowane. W tym względzie mam również swoje - już dawno wypracowane - przemyślenia dotyczące choćby zdecydowanego wsparcia polskich nauk humanistycznych, uwolnienia ich od poprawności politycznej, lewicowo-liberalnych nurtów - zapowiedział minister.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP