Liroy założył w Sejmie koło Przywrócić Prawo

09.08.2019 16:53
Liroy założył w sejmie koło Przywrócić Prawo
fot. PAP

W Sejmie powstało nowe koło poselskie Przywrócić Prawo. Założyło je trzech posłów, którzy do Sejmu dostali się z list Kukiz'15 - wśród nich jest Piotr Liroy-Marzec. Koło Przywrócić Prawo chce walczyć w Sejmie o przywrócenie obywatelom możliwości indywidualnego startu w wyborach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koło Przywrócić Prawo tworzyć będą posłowie, którzy do Sejmu dostali się z list Kukiz'15. Są to: Janusz Sanocki, dotychczas poseł niezrzeszony, który będzie przewodniczącym koła, Piotr Liroy-Marzec, dotychczas poseł klubu Konfederacja - będzie wiceszefem koła oraz Jerzy Jachnik, dotychczas niezrzeszony - będzie sekretarzem koła.

Nie skończył się ruch antysystemowy w Polsce, nadal działamy.

Przywrócić prawo

Sanocki wyjaśnił, że celem koła na ostanie dwa miesiące kadencji, będzie przywrócenie w Polsce biernego prawa wyborczego, w związku z tym, że w naszym kraju obywatele nie mogą indywidualnie kandydować do Sejmu - mogą kandydować w ramach komitetów wyborczych. Sanocki powołał się przy tym na pismo, które otrzymał z Państwowej Komisji Wyborczej, w którym potwierdziła ona - na jego prośbę - że prawo zgłaszania kandydatów w wyborach przysługuje w Polsce tylko komitetom wyborczym.

Zobacz także

Liroy-Marzec zwrócił się do ugrupowań, które zarzucały partii rządzącej łamanie Konstytucji, by przyłączyły się do postulatu zapewnienia obywatelom możliwości indywidualnego startu w wyborach. Partie polityczne przyrównał do "gangów politycznych". "Jeżeli Konstytucja ma być przestrzegana, to trzeba przywrócić bierne prawo wyborcze obywatelom" - stwierdził.

Liroy: koło Przywrócić Prawo otwarte na innych posłów

"Tym kołem chcemy zwrócić uwagę, że w Polsce jest łamana nie tylko Konstytucja, ale prawo każdego obywatela do samostanowienia o przyszłości kraju, nas i swoich dzieci" - powiedział Liroy-Marzec.

Zobacz także

Posłowie nowego koła podkreślili też, że są otwarci na innych posłów. W tym kontekście wymienili tych posłów klubu Kukiz'15, którzy nie godzą się na start z list PSL-u.

RadioZET.pl/PAP