Zamknij

Stopień alarmowy ALFA w całej Polsce. RCB wydało komunikat

20.01.2020 15:50
RCB: Stopień alarmowy ALFA w całej Polsce, BRAVO w Małopolsce
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

W całym kraju będzie wkrótce obowiązywać 1. stopień ALFA i ALFA-CRP, a w Małopolsce stopień alarmowy BRAVO. To ze względu na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Komunikat w tej sprawie wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Stopnie alarmowe, wprowadzone przez premiera Mateusza Morawieckiego, będą obowiązywały od 23 do 29 stycznia. Jak przekazał w poniedziałek zastępca dyrektora RCB Grzegorz Świszcz, w całym kraju będzie obowiązywał najniższy stopień w skali - ALFA oraz ALFA-CRP (dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni).

Wyższy stopień - BRAVO - wprowadzono w województwie Małopolskim, gdzie 27 stycznia w Miejscu Pamięci odbywać się będą centralne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych Polski oraz przywódców i delegacji wielu państw.

W sobotę władze Muzeum Auschwitz poinformowały, że swój udział w uroczystościach potwierdziło 51 delegacji państwowych oraz reprezentujących organizacje międzynarodowe. Najważniejszymi gośćmi uroczystości będą byli więźniowie Auschwitz i ocaleni z Holokaustu, których z całego świata przyjedzie ponad 200.

Stopnie alarmowania

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oprócz najniższych ALFA i BRAVO, istnieją także CHARLIE i DELTA. Wprowadza się je w razie zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym lub w sytuacji, gdy dojdzie do takiego zdarzenia.

Pierwszy stopień alarmowy – stopień ALFA (ALFA–CRP) - co oznacza?

Pierwszy stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia. Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA przewidziana jest:

  • wzmożona kontrola obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym
  • dostępność w trybie alarmowym członków personelu niezbędnych do wzmocnienia ochrony obiektów
  • kontrola pojazdów wjeżdżających oraz osób wchodzących na teren obiektów
  • sprawdzenie działania instalacji alarmowych, przepustowości dróg ewakuacji oraz funkcjonowania systemów rejestracji obrazu
  • akcja informacyjno-instruktażowa dla społeczeństwa dotycząca potencjalnego zagrożenia, jego skutków i sposobu postępowania

Drugi stopień alarmowy – stopień BRAVO (BRAVO–CRP) - co oznacza?

Drugi stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Podczas obowiązywania stopnia alarmowego BRAVO przewidziana jest:

  • dostępność w trybie alarmowym personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzeń o charakterze terrorystycznym kontrola pojazdów wjeżdżających oraz osób wchodzących na teren obiektów
  • kontrola wszystkich przesyłek pocztowych kierowanych do urzędu lub instytucji
  • przegląd zapasów materiałowych i sprzętu, w tym dostępności środków i materiałów medycznych, z uwzględnieniem możliwości wykorzystania w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystyczny

Stopnie alarmowe były już wprowadzane przy okazji organizacji w Polsce wydarzeń międzynarodowych, np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (2018 r.), Światowych Dni Młodzieży (2016 r.), szczytu bliskowschodniego (2019 r.).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/RCB

C