Zamknij

Ważna decyzja Dudy ws. napięcia na Ukrainie. "Liczę, że zaproszeni się zjawią"

24.01.2022 23:27
Andrzej Duda
fot. PAP/Radek Pietruszka

W piątek odbędzie się Rada Bezpieczeństwa Narodowego - zapowiedział w poniedziałek wieczorem prezydent Andrzej Duda. Deklaracja padła po wideokonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem i europejskimi przywódcami w sprawie napiętej sytuacji na Ukrainie.

Andrzej Duda podczas krótkiej wypowiedzi podzielił się z mediami swoimi refleksjami po spotkaniu z udziałem przywódców USA i państw europejskich. - Podczas rozmowy z prezydentem USA reprezentowaliśmy nie tylko OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - przyp. red.), której przewodzimy, ale także państwa naszej części Europy. Dyskutowaliśmy sytuację wokół Ukrainy, ale i całej wschodniej flanki NATO. Możemy śmiało mówić o jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił polski prezydent.

Dodał, że podczas wideokonferencji każdy z uczestników spotkania zabierał głos. - Rozmawialiśmy o możliwych scenariuszach i działaniach, które państwa Sojuszu (Północnoatlantyckiego - przyp. red.) mogą podjąć, gdyby doszło do agresji - wskazał prezydent.

Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego

- W najbliższych dniach będę chciał podzielić się obrazem sytuacji, który powstaje z dotychczasowych rozmów z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej. Chcę, aby w piątek odbyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował Duda. Ten organ, w którym zasiadają przedstawiciele rządu i opozycji, obraduje w sytuacji omówienia zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych.

Podczas swojej prezydentury Duda sięga po RBN niezwykle rzadko. - Liczę, że wszyscy zaproszeni zjawią się na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, aby rozmawiać o sytuacji bezpieczeństwa - dodał.

W ocenie prezydenta "nic nie wskazuje na to, aby Polska w tym momencie znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie". - Chcę podkreślić jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie ma w tej chwili sojusznika, który wyłamywałby się z solidarności wobec Ukrainy, wobec pozostałej części NATO - komentował.

Wideokonferencja Bidena i europejskich przywódców

Wideokonferencja prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO zakończyła się po 80 minutach rozmów - podał w poniedziałek Biały Dom. Jak przekazała administracja Bidena, wirtualne spotkanie zaczęło się o 21:05, a skończyło o 22:25 (czasu polskiego).

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki mówiła przed spotkaniem, że narada była częścią ustalania planów na wypadek wznowienia agresji przez Rosję i "dyskusji o tym, co widzimy, oraz tego, jak możemy pomóc i wzmocnić obronę" sojuszników.

W spotkaniu udział wzięli - oprócz prezydenta Bidena - prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, a także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Świetne spotkanie z POTUS na temat bezpieczeństwa europejskiego (...). Zgadzamy się, że jakakolwiek dalsza agresja Rosji przeciwko Ukrainie będzie się wiązać z dotkliwymi kosztami" - napisał na Twitterze Stoltenberg. 

RadioZET.pl/PAP

C