Zamknij

Zgoda Polski na prawo głosu dla Rosji na Radzie Europy? Premier odpowiada

03.07.2019 21:56
Zgoda Polski na prawo głosu dla Rosji na Radzie Europy? Premier odpowiada
fot. BERTRAND GUAY/AFP/East News

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do publikacji „Onetu” o polskim poparciu dla przywrócenia Rosji prawa głosu na forum Rady Europy. Na antenie Polsat News Morawiecki mówił o „odblokowaniu procedur”, konstruktywnym zachowaniu, a zarazem niezgodzie na przywrócenie Rosji do RE.

Onet napisał wczoraj, powołując się na źródła w polskiej dyplomacji, o zgodzie strony polskiej na przywrócenie Rosji prawa głosu na forum Rady Europy. Do poparcia miało dojść 17 maja w Helsinkach, podczas zebrania ministrów RE.

Oznaczało to, że szefowie dyplomacji - w tym Jacek Czaputowicz - podjęli decyzję polityczną o powrocie Rosji do Rady Europy - pisał Onet.pl.

Zobacz także

Odbiór takiej informacji był oczywisty – Polska popiera przywrócenie Rosji na forum RE, po jej zawieszeniu w 2014 roku za agresję na Ukrainie. O zbliżeniu z Rosją wspominał w publikacji Onetu prof. Roman Kuźniar, ekspert od stosunków międzynarodowych. Zaskoczenia takim obrotem spraw nie kryli ukraińscy dyplomaci

Artykuł Onetu wywołał do tablicy Mateusza Morawieckiego. W Polsat News, w programie Bogdana Rymanowskiego mówił, że w maju Polsce zależało na „odblokowaniu pewnych procedur zawieszania i odwieszania poszczególnych krajów”.

Sytuacja tam była następująca: Rada Europy grzęzła coraz to częściej w proceduralnych i nic nie znaczących dyskusjach, traciła swoje znaczenie. Każdy, kto się interesuje Radą Europy potwierdziłby ten wniosek

Mateusz Morawiecki

Jednocześnie podkreślił, że w czasie głosowania w Radzie Europy PiS pokazał, że Rosja nie powinna zostać odwieszona w prawach członka.

Zobacz także

- Inaczej niż delegaci państw zachodnich. Zachowaliśmy się bardzo konstruktywnie, bardzo poważnie, ale jednocześnie zademonstrowaliśmy wobec naszych partnerów naszą niezgodę na przywrócenie Rosji do Rady Europy – mówił szef rządu.

RadioZET.pl/Polsat News/Onet