Zamknij

Rada Europy zaniepokojona brutalnością polskiej policji

28.10.2020 13:14
Rada Europy zaniepokojona brutalnością polskiej policji
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/EastNews

Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom wyraził zaniepokojenie w związku z sytuacją w polskiej policji. Zwrócono w nim uwagę na szereg nieprawidłowości, m.in. na przesadną brutalność funkcjonariuszy i poproszono władze o stanowczą reakcję.

Raport Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom ukazał się w środę 28 października, w czasie, gdy w Polsce trwa strajk kobiet w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję embriopatologiczną (z uwagi na ciężkie wady płody) za niezgodną z konstytucją. Nie ma on jednak bezpośredniego powiązania z obecną sytuacją - kontrole przeprowadzono w 2019 roku w izbach zatrzymań i w aresztach w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Sopocie.

Zatrzymani skarżyli się na złe traktowanie, polegające m.in. na gwałtownym popychaniu, rzucaniu na ziemie i przygniatanie kolanem twarzy do podłoża oraz agresywne zakładanie kajdanek. Niektórzy zwracali nawet uwagę, że byli ciągnięci za kajdanki po ziemi.

Polska policja pod ostrzałem Rady Europy

W dokumencie pojawiły się ponadto zarzuty o niewystarczającą opiekę medyczną i prawniczą. Zdaniem Komisji, nie zapewniano jej nawet nieletnim.

"Komitetu ds. Zapobiegania Torturom ma nadzieję, że niniejszy raport pozwoli polskim władzom, przede wszystkim ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Kamińskiemu, w pełni uświadomić sobie zagrożenie i podjął od dawna oczekiwani działania naprawcze i prewencyjne" - powiedzieli twórcy.

RadioZET.pl/euroactiv.com