Zamknij

Baza USA w Polsce pod znakiem zapytania

10.07.2019 13:00
Baza USA w Polsce pod znakiem zapytania
fot. GERARD/REPORTER/East News

Dokończenie budowy amerykańskiej bazy rakietowej w Redzikowie pod znakiem zapytania. Nad jedną z firm budujących bazę,  spółką Elektrobudowa zawisło widmo bankructwa. Wszystko przez działania państwowej spółki Tauron Ciepło. Elektrobudowa zwróciła się o pomoc do Ministra, Premiera a związki zawodowe działające w firmie wystąpiły do Prezesa Kaczyńskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Państwowy Tauron Ciepło zakwestionował jedną z prac wykonanych przez Elektrobudowę w zakładach w Tychach. Spór o to  czy Elekrobudowa usunęła usterkę kotła ciepłowniczego ciągnie się od 3 lat.

Zobacz także

Elektrobudowa zbankrutuje?

"Od początku 2017 roku Elektrobudowa nie podejmowała dalszych prac mających na celu usunięcie tej usterki, a strony przez ponad dwa lata próbowały znaleźć polubowne rozwiązanie, ale jak do tej pory bez skutku. W tej sprawie prowadzone były mediacje miedzy stronami - w oparciu o zawartą umowę między spółkami. Zapisy umowy mediacyjnej mają charakter niejawny. Zgodnie z zawartym kontraktem, istnieje możliwość wypłaty środków z Gwarancji Bankowej Elektrobudowy. Wartość usterki jest obecnie szacowana” - tak Tauron Ciepło odpowiedział na pytania Radia ZET.

Elektrobudowa 1
fot.

W maju tego roku państwowa spółka zażądała wypłacenia  ponad 12 milionów złotych gwarancji bankowych. To oznaczałoby dla Elekrobudowy wypowiedzenie umów kredytowych przez inne banki i w finale bankructwo, zwolnienie prawie 2 tysięcy pracowników.

Elektrobudowa 2
fot.

Elektrobudowa napisała do ministra energii, ale jego odpowiedz była dokładnie "kopiuj wklej" stanowiskiem wcześniej sformułowanym przez Tauron. 
Firma poprosiła też premiera  Morawieckiego aby rozstrzygnął spór ale ten do dziś nie odpowiedział.

Zobacz także

(...) Zwracamy się zatem do Pana Premiera o podjęcie pilnych działań i objęcie osobistym nadzorem tego postępowania - ważnego nie tylko dla naszej spółki, ale także dla kluczowych w Polsce projektów energetycznych i obronnych. (...) Część pisma skierowanego do Elektrobudowy przez Ministerstwo Energii jest dokładną kopią, co do słowa, z informacji przedłożonej resortowi przez Tauron Ciepło. - czytamy w piśmie Elektrobudowy do Premiera Mateusza Morawieckiego.

Spółka Elektrobudowa złożyła więc zawiadomienie do Prokuratury, że zarząd Tauron Ciepło popełnia przestępstwo. Wprowadza bank w błąd domagając się wypłaty gwarancji,  bo usterka o którą toczy się cały spór została usunięta już we wrześniu 2016 roku.

Zobacz także

Dziś bank PKO BP ma zdecydować czy wypłaci gwarancję przesądzając los Elektrobudowy.

Baza pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu antyrakietowego w Redzikowie według ostatnich zapowiedzi ma być gotowa do 2020 roku. Elektrobudowa buduje kluczowe elementy infrastruktury bazy. Baza w ma służyć do przechowywania i odpalania rakiet SM-3 Block IIA, które są częścią europejskiej tarczy antyrakietowej.

 

RadioZET/Mariusz Gierszewski