Zamknij

Trzaskowski kandydatem na prezydenta? Posłanka KO: to może wiele zmienić

14.05.2020 17:14
Rafał Trzaskowski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK /REPORTER

W piątek zarząd PO ma podjąć decyzję w sprawie ewentualnej zmiany kandydata na prezydenta RP. W tym kontekście najczęściej wymieniane jest nazwisko włodarza Warszawy Rafała Trzaskowskiego. - Jeśli będzie taka decyzja, to może to wiele zmienić w dzisiejszej wyborczej sytuacji - przekonuje w rozmowie z RadioZET.pl posłanka KO Aleksandra Gajewska.

Małgorzata Kidawa-Błońska najprawdopodobniej już jutro wycofa się ze startu w wyborach prezydenckich. Ostatnie sondaże były dla kandydatki KO miażdżące. W niektórych badaniach wyprzedzali ją już nie tylko Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, ale także Robert Biedroń i Krzysztof Bosak. Zmiana terminu wyborów to dla PO ostatnia szansa na rozpoczęcie całej kampanii od początku.

Kto zastąpi Małgorzatę Kidawę-Błońską? Na giełdzie nazwisk od kilku dni krążyły kandydatury Radosława Sikorskiego i Rafała Trzaskowskiego, ale coraz więcej wskazuje na to, że to właśnie włodarz Warszawy ostatecznie spróbuje odwrócić fatalne trendy dla PO.

Trzaskowski kandydatem na prezydenta? Gajewska (KO): jutro wszystko się wyjaśni

Oficjalne decyzje jeszcze jednak nie zapadły, a jak przekonuje w rozmowie z RadioZET.pl posłanka KO Aleksandra Gajewska, krążące od kilku godzin informacje to jedynie "medialne spekulacje".

Zobacz także

- Najważniejsza jest wygrana z PiS i zmiana prezydenta na kogoś, kto będzie dbał o interesy Polaków, a nie partii. Dlatego poważnie do tego podchodzimy i w gronie zarządu odbędzie się poważna dyskusja na ten temat. Nie ma na razie żadnej decyzji. Myślę, że trzeba być odpowiedzialnym - takie są wobec nas oczekiwania, a jutro się wszystko wyjaśni - tłumaczy Gajewska.

Posłanka KO podkreśla, że o Rafale Trzaskowskim może mówić tylko "dobrze albo bardzo dobrze". - Bardzo dobrze zarządza miastem w tak trudnej sytuacji finansowej i w dobie epidemii. To są trudne decyzje, bo on czuje ogromną odpowiedzialność za miasto i mieszkańców.

ZOBACZ TAKŻE: Gajewska: Prezydent nie dorósł do swojej funkcji. Brakuje mu obycia [WYWIAD]

Jeśli będzie taka decyzja, to może to wiele zmienić w dzisiejszej wyborczej sytuacji.

Aleksandra Gajewska dla RadioZET.pl

Gajewska dodaje też, że bardzo dobrze ocenia postawę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. - Miała odwagę mówić głośno o wyborach to, co wszyscy inni myśleli i mówili w kuluarach. To godne uznania - zauważa polityczka.

Gronkiewicz-Waltz: nie wolno oddać Warszawy komisarzowi z PiS

Z pomysłu wystawienia Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich nie jest jednak zadowolona b. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zobacz także

"Nie wolno oddać Warszawy komisarzowi z PiS" - napisała w czwartek na Twitterze, komentując nieoficjalną informację, że to właśnie Trzaskowski ma zastąpić Małgorzatę Kidawę-Błońską jako kandydat na prezydenta RP.

"Opamiętajcie się" - zaapelowała do swoich partyjnych kolegów b. prezydent stolicy.

Zobacz także

W piątek o godz. 10 ma się odbyć zarząd Platformy Obywatelskiej, na którym Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnuje z ubiegania się o urząd prezydenta - wynika z informacji PAP. Nowym kandydatem ma być prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Małgorzata Kidawa-Błońska została kandydatem PO na prezydenta w grudniu ubiegłego roku, gdy wygrała prawybory z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem. Potem wsparcia Kidawie-Błońskiej udzieliły też inne ugrupowania tworzące Koalicję Obywatelską: Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. W ostatnich tygodniach, po wybuchu pandemii koronawirusa, zawiesiła kampanię, wzywała też do bojkotu wyborów, jeśli miałyby się odbyć na podstawie ustawy z 6 kwietnia br.

RadioZET.pl