Zamknij

Trzaskowski na premiera? Rzecznik PO mówi o przyszłości prezydenta Warszawy

24.07.2020 18:26
Rafał Trzaskowski
fot. Jakub Kaminski/East News

Rafał Trzaskowski jest potencjalnym prezydentem Polski, a nie kandydatem na premiera w przypadku wygranej PO w wyborach parlamentarnych – stwierdził w piątek rzecznik PO Jan Grabiec. Przy okazji zapewnił, że Trzaskowski nie porzuci Warszawy, żeby budować ogólnopolski ruch obywatelski.

Rafał Trzaskowski przegrał wybory prezydenckie, ale przewaga Andrzeja Dudy nad prezydentem Warszawy to nieco ponad 422 tys. głosów. Politycy Platformy na każdym kroku przypominają, że na Trzaskowskiego oddało głos ponad 10 milionów obywateli. Sam Trzaskowski podkreślał, że ten wynik zobowiązuje.

O przyszłość prezydenta Warszawy w związku z jego wynikiem w wyborach prezydenckich był pytany w piątek na antenie Polskiego Radia rzecznik PO Jan Grabiec. - Rafał Trzaskowski jest wiceszefem PO, a jednocześnie człowiekiem, który uzyskał w pierwszej turze wyborów prezydenckich prawie 6 mln głosów, w drugiej ponad 10 mln, i który jest osobą szanowaną przez miliony Polaków. W związku z tym jego inicjatywa powołania szerszego ruchu obywatelskiego, poza funkcjonującymi partiami politycznymi jest nową propozycją, która będzie realizowana - odpowiedział Grabiec. Dodał przy tym, że zarówno PO jak i sam Trzaskowski "chętnie będą współpracować z wszystkimi środowiskami opozycyjnymi". - Nikogo nie przekreślamy i nikogo nie chcemy zostawiać – podkreślił. Przywołując z kolei Szymona Hołownię stwierdził, że taka współpraca jest w tym wypadku kwestią "decyzji jego i działaczy" ruchu Hołowni.

Zobacz także

- Potencjał opozycji rośnie. Są to ludzie (wyborcy – red.), którzy niekoniecznie chcą się angażować w politykę, (...) chcą po prostu dać wyraz swojemu niezadowoleniu z tego, w jaki sposób działa obecna władza. Chcą, żeby ta władza się zmieniła i chcą poprzeć ruch, czy ruchy, które takie postulaty będą zgłaszać - ocenił Grabiec.

Trzaskowski na premiera?

Rzecznik PO został też zapytany, kto będzie premierem rządu, jeśli ruch Trzaskowskiego wraz z Koalicją Obywatelską wygra wybory parlamentarne w 2023 roku.

To naturalne, że kandydatem na premiera jest zawsze lider największej partii tworzącej koalicję. Nie słyszałem kiedykolwiek, by sam Rafał Trzaskowski miał takie ambicje, by pełnić urząd premiera. Jest potencjalnym prezydentem Rzeczypospolitej. (...) Liczę, że w kolejnych wyborach pokaże, na co go stać i uzyska poparcie większości Polaków

– powiedział, zapewniając, że Trzaskowski nie zrezygnuje z funkcji prezydenta Warszawy po to, by zając się budową ruchu ogólnopolskiego. - Nie słyszałem o takim scenariuszu - przekonywał. Jak mówił, Warszawa za Trzaskowskiego dobrze się rozwija, on sam jest dobrze oceniany przez jej mieszkańców i „jest w stanie łączyć działalność krajową ze świetnym zarządzaniem stolicą”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Polskie Radio