Lewica prezentuje szyld na wybory. Wcześniej burzliwa dyskusja w Razem

15.08.2019 12:15
Razem pod szyldem SLD
fot. PAP

Dopóki sąd nie zarejestruje zmiany skrótu "SLD" na "Lewica" ugrupowania lewicowe idą do wyborów pod nazwą Komitet Wyborczy SLD, ale ze znakiem graficznym "Lewica", który został zarejestrowany - poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej liderzy SLD, Razem i Wiosny. Wcześniej, po burzliwej dyskusji Rada Krajowa Lewicy Razem zaakceptowała możliwość startu ugrupowania w październikowych wyborach w ramach komitetu pod szyldem SLD, a nie KW Lewica, jak wcześniej planowano.

Liderzy SLD, Wiosny i Lewicy Razem zwołali w czwartek konferencję prasową w sprawie nazwy, z jaką idą do wyborów. Poinformowali, że do momentu aż sąd nie zarejestruje zmiany skrótu w rejestrze partii politycznych z "SLD" na "Lewica", komitet wyborczy będzie występował pod nazwą KW SLD, ale z logotypem "Lewica" na fioletowo-różowo-czerwonym tle. - Jest to komitet wyborczy partii politycznej, oficjalnie nazywającej się Komitetem Wyborczym Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ze znakiem logotypowym Lewica - powiedziała rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska.

Lewica prezentuje szyld na wybory parlamentarne

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty dodał, że "od strony prawnej nic się nie zmienia - wehikułem organizacyjnym i strukturalnym będzie SLD". "Logo jest, a na zmianę nazwy czekamy na decyzję sądu" - powiedział. Dodał, że jeśli tylko sąd wpisze do rejestru zmianę skrótu z "SLD" na "Lewica", komitet dokona odpowiedniego uzupełnienia dokumentów w PKW.

Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg dodał, że organy statutowe wszystkich trzech organizacji zaakceptowały to rozwiązanie, że komitet lewicowy "startuje w tej formie prawnej, z zarejestrowanym tym znakiem, który jest oficjalnym znakiem naszego komitetu". Dopytywany przyznał, że w Razem odbyło się referendum w sprawie akceptacji m.in. posługiwania się na razie nazwą Komitet Wyborczy SLD i dwie trzecie uczestników poparło referendum to rozwiązanie.

Zobacz także

"Jeżeli sąd wpisze to o czym marzymy, to na listach wyborczych będzie Komitet Wyborczy Lewica, z tym znakiem (logo "Lewica" - PAP). Jeśli sąd nie zdąży, bo w sumie to jest trudna decyzja, wpisanie skrótu nazwy do rejestru, to w tym momencie z naszych marzeń zostanie logo, które jest zarejestrowane, a komitet będzie się nazywał KW SLD" - powiedział Czarzasty. 

Głosowanie w Razem - większość za startem z list SLD

Dzień wcześniej w Razem odbyło się głosowanie w sprawie startu w wyborach z list Sojuszu, poprzedzone burzliwą dyskusją. Niewykluczone, że w związku ze zmianą nazwy komitetu ze startu zrezygnuje część kandydatów Razem, którzy mieli pierwotnie znaleźć się na listach Lewicy. 

Głosowanie zostało ogłoszone na wypadek braku decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie ws. zmiany skrótu oficjalnej nazwy Sojuszu Lewicy Demokratycznej na "Lewica", która pozwoliłaby na rejestrację komitetu pod tą nazwą.

W środę PKW zarejestrowała Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej. Pierwotnie komitet ten, z którego list oprócz polityków SLD wystartować mają m.in. politycy Wiosny oraz Lewicy Razem, miał startować pod nazwą KW Lewica. Jego bazę stanowić miały struktury SLD.

Kłopoty lewica z rejestracją komitetu

Zgodnie z kodeksem wyborczym, nazwa komitetu wyborczego partii politycznej musi zawierać nazwę tej partii lub jej skrót, przy czym muszą one odzwierciedlać zapis w ewidencji partii politycznych. Aby umożliwić rejestrację komitetu pod nazwą Lewica, w zeszłym tygodniu Konwencja Krajowa SLD przyjęła zmianę w statucie partii, zgodnie z którą słowo "Lewica" miało stać się oficjalnym skrótem nazwy ugrupowania. Zmiana dokonana w statucie została zgłoszona do Sądu Okręgowego w Warszawie, który prowadzi ewidencję partii politycznych.

Zobacz także

O odrzucenie przez sąd zgłoszonej przez SLD zmiany wniósł jednak lider ugrupowania Polska Lewica Jacek Zdrojewski, argumentując, że nowy skrót nazwy ugrupowania niewystarczająco odróżnia się od nazw partii już istniejących. Polityk zgłosił też sądowi, że decyzja SLD o zmianie skrótu swojej nazwy mogła zostać podjęta z naruszeniem statutu tego ugrupowania. Jednocześnie w poniedziałek w PKW złożone zostały dokumenty rejestrujące KW Lewica.

Zobacz także

Po południu tego dnia Komisja podała, że lewicowy komitet został wezwany do usunięcia wady swojego zawiadomienia dot. nazwy skrótu komitetu. Jak wskazała PKW, skrót nazwy Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapisany w ewidencji partii to w dalszym ciągu "SLD". 

RadioZET.pl/PAP/Twitter