Zamknij

Rejestr ciąż w ogniu krytyki. "W chorych umysłach legną się takie idiotyczne pomysły"

24.11.2021 12:55

Nie potrafię pojąć, dlaczego obecna władza tak nienawidzi kobiet, aby zamieniać je w maszyny do reprodukcji - powiedział w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki, odnosząc się do planów Ministerstwa Zdrowia na utworzenie rejestru ciąż.

Tomasz Grodzki o planie rejestru ciąż przez MZ
fot. Artur BARBAROWSKI/East News/Twitter

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić rejestr ciąż od stycznia 2022 roku. Projekt rozporządzenia MZ w tej sprawie trafił na początku listopada do konsultacji społecznych.

Resort uważa, że rejestrowanie ciąż usprawni pracę personelu medycznego, ułatwi obieg dokumentacji medycznej i ograniczy koszty jej udostępniania.

PiS chce rejestru ciąż. "Chcą zamieniać kobiety w maszyny do reprodukcji"

Z pytaniami o wyjaśnienia w tej sprawie zwrócił się do MZ senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza. "Rząd od 1.I wprowadza rejestrację ciąż. Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami. Skierowałem w tej sprawie interw. do Min. Zdrowia. Domagam się wyjaśnień: kto zainicjował tę zmianę, jaki jest jej faktyczny cel" - napisał senator Brejza.

Do sprawy odniósł się w środę na briefingu marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO). Twardo rozprawił się z planami władzy PiS. – Wydawało mi się, że proza (George'a) Orwella w tym "Rok 1984" to jest fantazja literacka, która nigdy się nie zdarzy. Nie rozumiem, nie potrafię pojąć, dlaczego obecna władza tak nienawidzi kobiet, aby zamieniać je w maszyny do reprodukcji. Nie wiem, czy ma się zgadzać liczba ciąż z liczbą porodów, żeby wykrywać aborcje czy poronienia, nie wiem w czyich chorych umysłach legną się takie idiotyczne pomysły - powiedział Grodzki.

Marszałek Senatu przypomniał, że do inicjatywy dochodzi rok po kontrowersyjnym zaostrzeniu przepisów prawa aborcyjnego przez Trybunał Konstytucyjny z sędzią Julią Przyłębską na czele.

– Haniebny wyrok Trybunału (Konstytucyjnego), lekceważenie i nienawiść w stosunku do kobiet zaczynają być symptomatyczne dla tej władzy i zaczynają być pewnym mottem tej władzy – skomentował marszałek Senatu. Dodał, że jest kompletnie przeciwny utworzeniu rejestru ciąż.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.
loader

RadioZET.pl/PAP