Zamknij

Rekonstrukcja rządu Morawieckiego. Znamy nazwiska nowych ministrów

04.06.2019 10:43
Rząd
fot. PAP

We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość rekonstrukcji gabinetu Mateusza Morawieckiego. Ogłoszono nazwiska następców tych ministrów, którzy uzyskali mandat eurodeputowanych. Ale zmiany personalne w rządzie okazały się głębsze. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

11:08

Kończymy naszą relację z dość krótkiej uroczystości zaprzysiężenia nowych ministrów. Dziękujemy, że byliście z nami i do usłyszenia przy okazji kolejnych istotnych wydarzeń!

11:07

A tutaj nasz dział biznes przygotował sylwetkę nowego ministra finansów. Przypomnijmy, że Marian Banaś zastąpi na tym stanowisku Teresę Czerwińską:

Rekonstrukcja rządu. Marian Banaś nowym ministrem finansów

11:05

I już po wszystkim. Zakończyła się rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego. Poznaliśmy nazwiska nowych członków jego gabinetu, o czym napisaliśmy również w osobnym tekście:

Zobacz także

11:04

- Zbudowanie czegoś nowego, by ogromne rzesze Polaków, ludzie, którzy mówią nam jakie są ich oczekiwania widzieli, że pracujemy dla dobra ich wszystkich, bo wszyscy działamy na rzecz każdego obywatela Rzeczypospolitej - powiedział premier. 

- Dziękuję za podjęcie się tej misji i jestem przekonany, że przyczyni się do dalszej owocnej pracy na rzecz naszej Ojczyzny i do dalszej służby dla Rzeczypospolitej.

11:02

Morawiecki zabrał głos po Dudzie. - Dziękuję wszystkim, którzy dziś nie są obecni, ale przez swoją ciężką pracę dla rządu i całej Rzeczypospolitej przyczynili się do jej naprawy, do poprawiania poszczególnych elementów życia w naszej Ojczyźnie - oznajmił. 

11:00

Tak to wyglądało z perspektywy premiera:

10:59

- Powiem tak: służmy Rzeczypospolitej nieprzerwanie, a fortuna kołem się toczy - zakończył. 

10:59

- Dziękuję, że przyjmujecie Państwo na siebie ten trud. Udział w rządzeniu, wzięcia na siebie odpowiedzialności, które zostały złożone i są składane cały czas naszym rodakom - powiedział prezydent.

Przypomniał też, że 9 lat temu wraz z Jackiem Sasin, z którym pracowali w Kancelarii Prezydenta RP za kadencji Lecha Kaczyńskiego, odbierali dymisje z rąk ówczesnego szefa Kancelarii Jacka Michałowskiego.

10:44

To już koniec zmian w rządzie. Teraz głos zabiera prezydent Andrzej Duda. 

10:42

Ostatnim, który otrzymał możliwość wejścia do rządu Mateusza Morawieckiego, jest Michał Woś. On również będzie ministrem o randze członka Rady Ministrów. 

10:41

Dotychczasowy szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk nowym ministrem-członkiem Rady Ministrów.

10:39

Elżbieta Witek nową minister spraw wewnętrznych i administracji. Zastąpi na tym stanowisku Joachima Brudzińskiego. 

10:37

Dariusz Piontkowski nowym ministrem edukacji narodowej. Zastąpi na tym stanowisku Annę Zalewską. 

10:36

Barbara Borys-Szopa nową minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zastąpi na tym stanowisku Elżbietę Rafalską. 

10:35

Marian Banaś nowym ministrem finansów. Zastąpi na tym stanowisku Teresę Czerwińską.

10:34

Sasin, podobnie jak każdy z następnych ministrów, składa przysięgę oraz podpisuje rotę przysięgi.

10:33

Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, został mianowany wicepremierem.

10:32

Za chwilę poznamy nowych członków rządu Mateusza Morawieckiego.

10:31

W Pałacu Prezydenckim pojawił się już prezydent Andrzej Duda, co oznacza, że uroczystość można uznać za rozpoczętą!

10:30

Jak podaje Kamil Darmoros z Polskiego Radia, ministrowie już na miejscu:

10:21

Piotr Gliński przejmie obowiązki szefa Komitetu Społecznego Rady Ministrów. - Cieszę się, że będzie nadal funkcjonował - poinformowała we wtorek wicepremier Beata Szydło.

10:21

W wyborach do PE, które odbyły się 26 maja, mandat otrzymali m.in.: wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister w KPRM Beata Kempa, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Mandaty zdobyli też: wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz wiceszef MS Patryk Jaki. (PAP)autor: Aleksander Główczewski

10:17

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie o godz. 10.30 odbędzie się uroczystość powołania nowych ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. 

RadioZET.pl