Zamknij

Jacek Sasin o rekonstrukcji rządu: „W ciągu niewielu dni wszystko będzie jasne”

27.05.2019 08:57
Jacek Sasin o rekonstrukcji rządu: „W ciągu niewielu dni wszystko będzie jasne”
fot. Mateusz Grochocki/East News

– Co najmniej trzech ministrów i wicepremier zostało eurodeputowanymi. W ciągu niewielu dni wszystko będzie jasne, jeśli chodzi o rekonstrukcję rządu – powiedział dziś Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Z wyników ponad z 99 proc. obwodowych komisji wyborczych, podanych tuż po godz. 8 przez PAP wynika, że PiS wyraźnie zwyciężyło w wyborach do europarlamentu (45,57 proc. głosów). Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska (38,29 proc.). Próg wyborczy przekroczyła jeszcze Wiosna – partia Roberta Biedronia uzyskała 6,04 proc. głosów.

Z sondaży wynika, że mandaty w PE zdobyli wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister edukacji Anna Zalewska i minister w KPRM Beata Kempa. 

Zobacz także

Poza wspomnianą czwórką pojawiają się kolejne nazwiska przedstawicieli rządu. Mandat europosła uzyskał wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Blisko mandatu są wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Taki rozwój spraw przełoży się na rekonstrukcję rządu. Szef KPRM Jacek Sasin przyznał, że roszady w rządzie są kwestią kilku dni.

Zobacz także

– Wynik to dowód słuszności polityki, którą od 3 i pół roku prowadzi Prawo i Sprawiedliwość. Decyzji, które podjęliśmy przede wszystkim w interesie obywateli. Mam na myśli wielkie programy społeczne, które realizujemy, które budują w Polsce pewien europejski standard polityki społecznej – nie krył zadowolenia minister Sasin.

Zapytany o termin rekonstrukcji rządu, odparł, że jest to kwestia kilku dni.

Pewnie wkrótce, bo wiele wskazuje na to, chociaż wyniki nie są jeszcze nieostateczne. Można powiedzieć, że część ministrów, co najmniej trzech i jeden wicepremier, zostało eurodeputowanymi. Zmiana będzie konieczna. Odpowiednią decyzję pan premier podejmie w momencie, kiedy uzna, że to już jest ten moment.

Jacek Sasin, szef KPRM

Niewykluczone, że zmiany w rządzie będą dotyczyć nie tylko tych ministrów, którzy zyskali mandat.

– Myślę, że naprawdę w ciągu niewielu dni wszystko będzie jasne – zaznaczył Sasin.

RadioZET.pl/PAP