Zamknij
Rekonstrukcja rząd
  • mid-21a26363
  • mid-21a26387
  • mid-21a26362
  • 22 Zobacz
fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wicepremierem oraz ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk, ministrem sportu i turystyki - Kamil Bortniczuk, ministrem klimatu - Anna Moskwa, ministrem funduszy i polityki regionalnej - Grzegorz Puda, a Piotr Nowak ministrem rozwoju i technologii

Rekonstrukcja rządu, którą od miesięcy zapowiadali politycy obozu Zjednoczonej Prawicy, dokonała się po godz. 17 w Pałacu Prezydenckim. Podczas uroczystości, prezydent Andrzej Duda powołał na wicepremiera i nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. We wrześniu 2020 r. ten polityk PiS zagłosował przeciw tzw. piątce dla zwierząt, za co został zawieszony w partii. Już w listopadzie jego zawieszenie straciło ważność. Kowalczyk już wcześniej zasiadał w rządzie Zjednoczonej Prawicy m.in. jako minister środowiska (w latach 2018-2019).

Z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi odwołany został Grzegorz Puda, który został jednocześnie powołany na stanowisko szefa resortu funduszy i polityki regionalnej. Puda przez ostatnie miesiące był krytykowany za brak poparcia swoich działań wśród rolników. Prezydent odwołał także Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej i powołał go na stanowisko ministra finansów.

Rekonstrukcja rządu. Henryk Kowalczyk wicepremierem

Na szefa nowego Ministerstwa Sportu i Turystyki powołany został Kamil Bortniczuk. W związku z wyodrębnieniem tego resortu prezydent odwołał wicepremiera Piotra Glińskiego z funkcji ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz powołał go na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Z funkcji ministra klimatu i środowiska odwołany został Michał Kurtyka, a powołana na to stanowisko została Anna Moskwa. Prezydent powołał ponadto Piotra Nowaka na stanowisko ministra rozwoju i technologii. Dotychczas tę funkcję pełnił premier Mateusz Morawiecki.

- W zdecydowanej większości pracowaliście państwo już w rządzie i doskonale wiecie, co to znaczy - macie ogromne doświadczenie - powiedział Andrzej Duda podczas wręczenia nominacji nowym ministrom. Zapewniał, że ma do nowych ministrów zaufanie i podkreślał, że ich zadaniem będzie "dalsze prowadzenie polskich spraw" w czasie pandemii.

- Pałac Prezydencki jest dla państwa otwarty, współpracuję z państwem i staram się, żeby ta współpraca układała się jak najlepiej, żebyśmy działali wspólnie, żeby było między nami porozumienie - zaznaczył prezydent. 

RadioZET.pl/PAP - Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Mateusz Roszak

C