Zamknij

Zmiany w rządzie. Już wszystko jasne. Jarosław Kaczyński wicepremierem

Magdalena Barszczak
30.09.2020 15:41
konferencja Mateusza Morawieckiego
fot. Piotr Molecki/East News

Znamy skład nowego rządu. Premier Mateusz Morawiecki w KPRM przedstawił informację na temat planowanych zmian w składzie Rady Ministrów. Jarosław Kaczyński zostanie wicepremierem. Do rządu wraca także Jarosław Gowin. Jednym z ministrów ma być też Przemysław Czarnek.

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Jak przekazał po środowym spotkaniu Andrzeja Dudy z premierem Morawieckim rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, nastąpi ona w przyszłym tygodniu. Już dziś poznaliśmy jednak szczegóły dotyczące zmian. Tym samym potwierdziły się nieoficjalne doniesienia mediów.

Na konferencji prasowej w KPRM premier poinformował o nowym składzie rządu. "Zmiany w rządzie mają w mniejszym stopniu charakter personalny, a w większym - strukturalny; nowa struktura rządu ma służyć lepszemu podejmowaniu decyzji" - powiedział w środę Mateusz Morawiecki.

Zmiany w rządzie. Lista nowych ministrów

"Nowa struktura rządu ma służyć lepszemu podejmowaniu decyzji, a zasadniczo uspójnieniu pewnych działań w ramach różnych resortów, które będą powiększone w wielu obszarach i w wielu miejscach. Ma służyć temu, żebyśmy znaleźli najlepszą, szybką odpowiedź na czasy, które charakteryzują się ogromnym, ogromnym wyzwaniem. Wyzwaniem, które niesie ze sobą pandemia, ale także proces wychodzenia z niej od strony gospodarczej" - mówił premier na konferencji prasowej. 

Następnie Mateusz Morawiecki ogłosił nazwiska nowych ministrów.

Grzegorz Puda obejmie Ministerstwo Rolnictwa i LeśnictwaPrzemysław Czarnek stanie na czele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Jarosław Kaczyński zostanie wicepremierem. Do rządu powróci także Jarosław Gowin, który pokieruje Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii.

Premier dodał, że minister "bez teki" zostanie wyznaczony przez Solidarną Polskę zgodnie z ustaleniami.

Mateusz Morawiecki podziękował "wszystkim ministrom, którzy do tej pory pracowali w rządzie", "tym, którzy będą pracowali w nim dalej" i nowym członkom Rady Ministrów. "Cieszę się, że teraz ruszamy w nowym składzie, z panam prezesem Jarosławem Kaczyńskim do wyzwań, które są ogromne" - podkreślił premier.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP