Zamknij

Rekonstrukcja rządu już wkrótce? "Zmiany kosmetyczne. Mówimy o kilku osobach"

08.10.2021 08:59
Rekonstrukcja rządu
fot. Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki/Piotr Molecki/East News

Jeśli będą zmiany w rządzie, to kosmetyczne. Najpierw zostaną one przedstawione prezydentowi i jest to kwestia przyszłego tygodnia - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że w ramach rekonstrukcji rządu jest mowa "o kilku osobach".

Rekonstrukcja rządu to temat, który od kilku tygodni pojawia się w mediach. Pod koniec sierpnia Onet donosił, że zmiany w gabinecie Mateusza Morawieckiego miałyby się wydarzyć jesienią (choć nie sprecyzowano, w jakim dokładnie terminie). 

Portal wyliczał też nazwiska ministrów, którzy mogą pożegnać się ze swoimi urzędami. W artykule wspomniano m.in. o Michale Kurtyce (minister klimatu) czy Grzegorzu Pudzie (minister rolnictwa), a także o potencjalnych następcach wyrzuconego z koalicji Jarosława Gowina na stanowisku ministra rozwoju. Z kolei w ostatnim czasie dużo mówi się m.in. o Kamilu Bortniczuku, który miałby przejąć resort sportu (obecnie nadzorowany przez ministra kultury). 

Rekonstrukcja rządu. Müller: zmiany w rządzie będą kosmetyczne

O kwestię roszad personalnych w Radzie Ministrów pytany był w rozmowie z Programem I Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.

Jeśli będą (zmiany w rządzie), to będą to zmiany kosmetyczne, mówimy o kilku osobach

Piotr Müller, rzecznik rządu

Zastrzegł jednak, że nie będzie uprzedzał decyzji Mateusza Morawieckiego, który najpierw przedstawi zmiany prezydentowi. Rzecznik dopytywany, kiedy wspomniane zmiany mogą zostać przedstawione Andrzejowi Dudzie, odparł, że "jest to kwestia przyszłego tygodnia".

Zmiany w rządzie zapowiadane są przez Zjednoczoną Prawicę od czasu opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina. Choć ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała na swoich stanowiskach przez przejście do klubu parlamentarnego PiS, to z rządu odszedł Gowin i część jego współpracowników.

W ramach zmienionej formuły do ZP może przyłączyć się m.in. Partia Republikańska założona przez europosła Adama Bielana oraz funkcjonująca jako zespół parlamentarny formacja "OdNowa RP" wiceszefa MON Marcina Ociepy. 

RadioZET.pl/PAP (M. Roszak)/Onet.pl