Zamknij

Rekonstrukcja rządu. Onet: Premier zostaje, wielu ministrów zagrożonych

28.07.2020 08:38
Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego planowana jest na koniec września. Według najnowszych informacji Onetu rządowe posady ma stracić kilku ministrów. Pozycja Mateusza Morawieckiego jest niezagrożona. 

Jak głęboka będzie rekonstrukcja rządu? O zmianach w rządzie Morawieckiego w połowie lipca na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia mówił szef PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział wówczas, że "na pewno będą zmiany personalne", dodał jednak, że "nie chodzi o premiera". 

W poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że liczba konstytucyjnych ministrów może zmniejszyć się nawet o połowę. ''Miotła będzie miała co robić także na szczeblu wiceministrów'' - pisano w ''DGP''.

Rekonstrukcja rządu. Onet: Premier zostaje, wielu ministrów zagrożonych

Według najnowszych informacji Andrzeja Stankiewicza z Onetu planowana rekonstrukcja rządu zakłada połączenie kilku ministerstw i zredukowanie gigantycznej liczby wiceministrów, których jest dziś około 100. Premier Mateusz Morawiecki miał zaproponować połączenie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz resortu nauki i szkolnictwa wyższego. Jedno ministerstwo tworzyłyby resort klimatu i Ministerstwo Środowiska. Morawiecki chce również powrotu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej do resortu rozwoju, na którego czele stoi wicepremier Jadwiga Emilewicz. 

Do tego Morawiecki chce likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji, które zostałoby wchłonięte przez inny resort (chrapkę ma tu MSWiA, ale decyzja nie zapadła). Na liście do likwidacji są także Ministerstwo Gospodarki Morskiej oraz Ministerstwa Sportu, które miałyby zostać wchłonięte przez inne resorty

- czytamy w Onecie. 

Zobacz także

Rekonstrukcja rządu według pomysłu Morawieckiego nie podoba się koalicjantom PiS-u. Z zapowiedzi Ryszarda Terleckiego wynika, że Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina stracą po rekonstrukcji po jednym stanowisku ministerialnym. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Onet