Zamknij

Rekonstrukcja rządu. ”Pełen optymizm” po 5 godzinnej naradzie na Nowogrodzkiej

03.09.2020 23:26
Mateusz Morawiecki
fot. MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Rekonstrukcja rządu oraz nowa umowa koalicyjna były tematami pięciogodzinnego spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy na Nowogrodzkiej. Przedstawiciele PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia poinformowali w czwartek wieczorem, że są optymistami, a szczegóły będą jeszcze omawiane w poniedziałek.

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wrześniu lub najdalej na początku października - zapowiadał na początku sierpnia prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak zaznaczył, plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12. W obecnym rządzie Mateusza Morawieckiego funkcjonuje 20 ministerstw. 

W czwartek po godzinie 17 w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie spotkali się liderzy Zjednoczonej Prawicy, by negocjować nową umowę koalicyjną oraz rozmawiać o planowanej rekonstrukcji rządu. Na spotkaniu obecny był również premier Mateusz Morawiecki. Po jego zakończeniu szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski oświadczył, że rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze, a koalicjanci są "pełni optymizmu" co do zawarcia kolejnej umowy koalicyjnej i ustalenia podstaw programowych.

Jestem pełen optymizmu i uważam, że już jest zrobiony bardzo dobry grunt pod to

- powiedział Sobolewski. Dodał, że w poniedziałek koalicjanci spotkają się ponownie, aby omówić szczegóły. Sobolewski nie chciał zdradzić dziennikarzom m.in. czy ministerstw będzie mniej oraz czy Jarosław Gowin wróci do rządu.

Rekonstrukcja rządu po wyborach. "Szykuje się ambitna umowa koalicyjna"

Po blisko pięciogodzinnym spotkaniu na Nowogrodzkiej europoseł Patryk Jaki (Solidarna Polska) przyznał, że "rozmowa rzeczywiście przebiegała w bardzo dobrej atmosferze". - Jesteśmy pełni optymizmu, że wkrótce zawrzemy nową umowę koalicyjną i będzie realizowany ambitny program dla Polski. Dlatego jestem przekonany, że to są dobre informacje dla naszych rodaków - powiedział Jaki.

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa poinformował, że rozmawiano także o strukturze rządu. - Będziemy rozmawiać jeszcze na poziomie roboczym w poniedziałek - dodał. Według niego, "szykuje się ambitna umowa koalicyjna".

Sobolewski dodał w rozmowie z dziennikarzami, że "wypadkową umowy koalicyjnej będzie zarówno konstrukcja rządu, jak i nasza ofensywa programowa, wspólna Zjednoczonej Prawicy". 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP