Zamknij

Ile będzie ministerstw po rekonstrukcji rządu? Müller: to optymalna granica

08.09.2020 09:29
Rekonstrukcja rządu
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Nie ma jeszcze ostatecznych decyzji, poza kierunkowymi, czyli zmniejszeniem liczby ministerstw do 14-15. To jest granica, która wydaje się maksymalna - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o negocjacje dotyczące rekonstrukcji rządu.

Piotr Müller pytany w rozmowie z Konradem Piaseckim TVN24, czy w negocjacjach dotyczących nowego kształtu rządu zapadły jakieś ostateczne decyzje, odpowiedział, że "ostatecznych decyzji nie ma, poza kierunkowymi, które były już deklarowane wcześniej". Jak dodał, chodzi o "zmniejszenie liczby ministerstw, powiedzmy do 14". - To jest taka granica, która wydaje się maksymalna, 14-15 ministerstw"- zaznaczył.

Rzecznik rządu o rekonstrukcji gabinetu Mateusza Morawieckiego

Odnosząc się natomiast do wcześniejszych zapowiedzi, że liczba ministerstw będzie oscylowała około liczby 12, rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego przyznał, że "to model najbardziej optymalny".

Byłoby bardzo dobrze, gdyby udało się to zoptymalizować do 12 ministerstw, natomiast (...) musimy też układać to w taki sposób, aby ostatecznie było to efektywne. Gdy analizujemy wszystkie działy administracji rządowej, w pewnym momencie widzimy, czy ministerstwo nie jest za duże, jeśli chodzi o operacyjność funkcjonowania

- powiedział. Jak podkreślił, "nie mogą to być z drugiej strony molochy, które nie będą sterowalne". Dodał przy tym, że - według założeń - koalicjanci PiS w Zjednoczonej Prawicy mieliby mieć po jednym "skonsolidowanym" ministerstwie. - To jest jeden z elementów negocjacji i te decyzje jeszcze ostatecznie nie zapadły - zastrzegł Müller.

Rekonstrukcja rządu. Ile będzie ministerstw?

W poniedziałek miała miejsce kolejna runda negocjacji pomiędzy liderami Zjednoczonej Prawicy, dotyczących nowej umowy koalicyjnej oraz rekonstrukcji rządu. Według informacji PAP, kolejne spotkanie koalicjantów planowane jest na czwartek około południa.

Zobacz także

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową na początku sierpnia zapowiedział, że rekonstrukcja gabinetu Mateusza Morawieckiego odbędzie się we wrześniu lub najdalej na początku października. Jak zaznaczył, plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12.

Zobacz także

Kaczyński pytany, czy koalicjanci z Solidarnej Polski i Porozumienia otrzymają w takim razie po jednym resorcie, stwierdził wówczas, że "przy takiej liczbie ministerstw, to po prostu wynika ze zwykłej arytmetyki, i to tak traktowanej bardzo - można powiedzieć - szczodrze dla naszych koalicjantów". Przypomnijmy, że w obecnym rządzie funkcjonuje 20 ministerstw.

RadioZET.pl/PAP