Zamknij

Rekonstrukcja rządu potwierdzona. Prezydent Andrzej Duda wyznaczył datę

PAP
25.10.2021 18:02
Rekonstrukcja rządu
fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda we wtorek o godz. 17 dokona zmian w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wróci minister sportu, którym zostanie Kamil Bortniczuk. Zmiany szykują się również w resorcie klimatu i rolnictwa.

Rekonstrukcja rządu była zapowiadana od kilku miesięcy. Kancelaria Prezydenta RP potwierdziła datę dokonania zmian w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego. Krótką uroczystość z udziałem Andrzeja Dudy zaplanowano na wtorek na godz. 17.

Zmiany w rządzie zapowiadane są przez Zjednoczoną Prawicę od czasu opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina, który odszedł z rządu - z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii - razem z niektórymi współpracownikami. Ostatecznie wiceministrowie wywodzący się z ugrupowania byłego wicepremiera, pozostali w Zjednoczonej Prawicy i przeszli do klubu parlamentarnego PiS.

Rekonstrukcja rządu. Ustalono datę zmian w gabinecie Morawieckiego

W połowie października prezes PiS Jarosław Kaczyński potwierdził w rozmowie z PAP doniesienia, że poseł Kamil Bortniczuk (kiedyś Porozumienie Jarosława Gowina, obecnie Partia Republikańska Adama Bielana) zostanie ministrem sportu. Resort ten ma zostać na powrót wyodrębniony z obecnego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Według portalu wPolityce.pl kolejne spodziewane zmiany w rządzie mają objąć ministerstwa: klimatu i środowiska oraz rolnictwa i rozwoju wsi. Pierwszym z tych resortów - zamiast Michała Kurtyki - miałaby pokierować b. wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa, a drugim - obecny szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych Henryk Kowalczyk, zastępując Grzegorza Pudę.

RadioZET.pl/PAP - Aleksandra Rebelińska

C