Zamknij

Karczewski zastąpi Szumowskiego? B. marszałek: nie mogę nic mówić

24.07.2020 12:14
Szumowski Karczewski
fot. Agnieszka Sniezko/East News

Prawdopodobnie jesienią, a może wcześniej, możemy spodziewać się zmian w rządzie Mateusza Morawieckiego. "Super Express" informuje, że możliwa jest roszada na stanowisku ministra zdrowia - Łukasza Szumowskiego miałby zastąpić Stanisław Karczewski. Były marszałek Senatu odniósł się już do doniesień gazety. 

Od czasu rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich coraz częściej słyszymy o planach rekonstrukcji rządu. Mówi się o zmniejszeniu liczby ministerstw (np. o połączeniu MEN i resortu nauki), pojawiają się także spekulacje personalne.

Zobacz także

- Zmiany personalne nastąpią. Premier zostaje, ale rząd będzie skonstruowany inaczej – w sposób, który zlikwiduje sytuację, w której ciąg decyzyjny jest rozproszony po różnych ministerstwach – mówił kilka dni temu prezes PiS w radiowej Jedynce - zakomunikował niedawno w radiowej Jedynce prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

Karczewski za Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia?

Jedna ze spekulacji dotyczy ewentualnej roszady na stanowisku ministra zdrowia, o której po cichu mówiło się jeszcze przed wyborami. Według doniesień "Super Expressu" Łukasz Szumowski, "twarz" walki z epidemią koronawirusa, miałby wrócić do Instytut Kardiolowi na warszawskim Aninie. Gazeta podaje już także krążące w kuluarach nazwisko jego potencjalnych następców. Są to posłowie Tomasz Latos i Bolesław Piecha.

Zobacz także

Do tego grona, zdaniem "SE", dołączył niedawno senator i były marszałek izby wyższej Stanisław Karczewski. Podobnie jak wyżej wymienieni, również jest lekarzem, przez lata związanym ze szpitalem w Nowym Mieście nad Pillicą (woj, mazowieckie), gdzie był m.in. dyrektorem. 

Staszek byłby dobrym ministrem zdrowia. Jest w dodatku lekarzem, zawsze były mu bliskie problemy służby zdrowia. Z tego co wiem odbywał rozmowy w tej sprawie w centrali PiS na Nowogrodzkiej. Był tam ostatnio kilka razy widziany

- mówi w rozmowie z "Super Expressem" ważny polityk PiS, pragnący zachować anonimowość. Dziennik poprosił o komentarz również samego Karczewskiego, ale jego odpowiedź była więcej niż asekuracyjna. 

Nie mogę nic mówić. Nie ma jeszcze ustaleń

- powiedział. Przypomnijmy, że Stanisław Karczewski jest aktywny w polityce od lat 90. Zasiadał w radzie powiatu grójeckiego oraz sejmiku woj, mazowieckiego. Od 2005 nieprzerwanie pełni mandat senatora, a w latach 2015-19 piastował urząd marszałka Senatu. 

Zobacz także

RadioZET.pl/se.pl