Zamknij

Rekonstrukcja rządu już niedługo. Ci ministrowie mają stracić stanowiska

14.10.2021 15:47
Rekonstrukcja rządu
fot. Piotr Molecki/East News

Michał Kurtyka i Grzegorz Puda mają stracić ministerialne stanowiska - informuje nieoficjalnie Interia. Informacje te pokrywają się z wcześniejszymi doniesieniami na temat rekonstrukcji rządu, która - zdaniem portalu - ma zostać przeprowadzona pod koniec przyszłego tygodnia. 

Rekonstrukcja rządu to temat, który od kilku tygodni pojawia się w mediach. Pod koniec sierpnia Onet donosił, że zmiany w gabinecie  Mateusza Morawieckiego miałyby się wydarzyć jesienią (choć nie sprecyzowano, w jakim dokładnie terminie). 

Portal wyliczał też nazwiska ministrów, którzy mogą pożegnać się ze swoimi urzędami. W artykule wspomniano m.in. o Michale Kurtyce (minister klimatu i środowiska) czy Grzegorzu Pudzie (minister rolnictwa), a także o potencjalnych następcach wyrzuconego z koalicji Jarosława Gowina na stanowisku ministra rozwoju. 

Interia: Kurtyka i Puda odejdą z rządu

Teraz kolejne doniesienia na temat roszad personalnych w rządzie - które mają zostać przeprowadzone pod koniec przyszłego tygodnia - publikuje Interia, która potwierdza m.in. odejście Kurtyki. Serwis podkreśla, że szef resortu klimatu i środowiska nosił się z zamiarem opuszczenia rządu już od dłuższego czasu. Przewidywana dymisja nie ma więc nic wspólnego z kryzysem ws. kopalni Turów. 

Zastąpi go prawdopodobnie Anna Moskwa, zatrudniona w należącej do PKN Orlen i Northland Power spółce Baltic Power, odpowiedzialnej za budowę farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. W latach 2017-20 była wiceszefową resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. 

Kolejnym ministrem, którego czeka dymisja, będzie - zdaniem portalu - minister rolnictwa Grzegorz Puda. Interia donosi, że zastąpić ma go nieznany z nazwiska poseł PiS, który w zeszłym roku głosował przeciw "piątce dla zwierząt". W grupie 18 parlamentarzystów, którzy wyrazili wówczas sprzeciw wobec pomysłu Jarosława Kaczyńskiego, byli m.in. Lech Kołakowski (na kilka miesięcy odszedł z klubu), Zbigniew Dolata czy Jan Ardanowski, poprzednik Pudy na stanowisku ministra (choć Interia twierdzi, że jego powrót do rządu jest wykluczony). 

Rekonstrukcja rządu. Kto zastąpi Gowina na stanowisku ministra rozwoju?

Co jeszcze? "Ministrem rozwoju, pracy i technologii (obecnie obowiązki te wykonuje premier) zostanie Piotr Nowak. Był on w latach 2015-2020 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Od blisko roku pracuje jako doradca szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie" - czytamy w artykule. 
Oprócz tego Interia potwierdza też krążące od kilku dni informacje, dotyczące nowego ministra sportu (będzie nim Kamil Bortniczuk z Partii Republikańskiej, jego zastępcą zostanie niezrzeszony Łukasz Mejza) oraz tego, że po Nowym Roku (najprawdopodobniej w styczniu lub lutym) z rządu odejdzie Jarosław Kaczyński, piastujący obecnie funkcję wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Swoją posadę szefa Kancelarii Premiera ma natomiast utrzymać Michał Dworczyk. 

Müller: zmiany w rządzie to będą de facto korekty

Doniesienia medialne ws. rekonstrukcji rządu po raz kolejny skomentował rzecznik Piotr Müller. Podczas czwartkowej konferencji prasowej mówił m.in. o uzupełnieniu wakatów w Ministerstwie Rozwoju oraz powołaniu Kamila Bortniczuka  na stanowisko ministra sportu.

Zmiany, które będą zachodziły w rządzie, to będą de facto korekty. Nie mówimy o jakiejś zasadniczej rekonstrukcji rządu, bo to oznaczałoby, że musi zmienić się zasadnicza część ministrów. Takich planów nie ma

Piotr Müller, rzecznik rządu

W pozostałym zakresie będę o tym informować, gdy te decyzje zostaną podjęte. Spodziewam się, że ten proces powinien zakończyć się w przyszłym tygodniu, pod koniec przyszłego tygodnia [...] To jest dosłownie kilka zmian czy uzupełnienie wakatów, które w tej chwili są obecne w rządzie - powiedział Müller.

RadioZET.pl/Onet.pl/Interia/PAP