Zamknij

Repolonizacja mediów następnym celem PiS? "Przyglądamy się i analizujemy"

14.07.2020 12:43
Repolonizacja mediów
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Repolonizacja mediów będzie jednym z głównych celów rządu PiS w najbliższych miesiącach? - Żadne konkretne decyzje w tym obszarze jeszcze nie zapadły, nie ma projektu ustawy - zapewnił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Repolonizacja mediów to temat, który w przeszłości pojawiał się już wielokrotnie w debacie publicznej. Teraz, po wygranych przez Andrzeja Dudę wyborach prezydenckich, pojawiają się głosy, że będzie to jeden z głównych celów rządu PiS.

"W tej chwili nie ma żadnego projektu w tym zakresie. Natomiast my przyglądamy się i analizujemy rozwiązania, które są przyjęte, obowiązujące w tak zwanych dojrzałych demokracjach" - mówił Müller w TVP1.

Repolonizacja mediów? Müller: przyglądamy się i analizujemy

"W tych, nazwijmy to dojrzałych demokracjach instrumenty dotyczące polityki medialnej funkcjonują, obowiązują i stabilizują scenę medialną, jednocześnie gwarantują jej pluralizm. Z drugiej strony ograniczają wpływ zagranicznych podmiotów na politykę państwa, na politykę medialną wewnątrz państwa. To są rozwiązania, które obowiązują w wielu krajach i myślę, że część z nich w Polsce śmiało będzie można wdrożyć" - ocenił.

Zaznaczył jednocześnie, że "żadne konkretne decyzje w tym obszarze jeszcze nie zapadły". "Nie ma projektu ustawy, w związku z tym trudno w tej chwili mówić o szczegółach, raczej mówię o ogólnym kierunku" - zaznaczył rzecznik rządu.

Zobacz także

W zeszłym tygodniu wicepremier Piotr Gliński, szef MKiDN mówił w audycji Wirtualnej Polski, że nie mogą na rynku medialnym dominować jakieś podmioty kapitałowe i zawłaszczać dużych obszarów, poszczególnych segmentów rynku medialnego. Jak dodał, "tu nie narodowość jest ważna, a kwestia koncentracji kapitału".

Posłuchaj podcastu

Pytany, czy za chwilę pojawi się projekt dot. dekoncentracji mediów, przypomniał, że "projekt dekoncentracji mediów od dawna jest i on powinien być zgodnie z europejskimi standardami, zrealizowany". Wskazał, że "niezależnie od wyborów, wszystkie siły polityczne w Polsce, także opozycja, wspólnie przyjmie taki projekt, bo on jest dobry dla polskiej demokracji i dla pluralizmu medialnego".

Zobacz także

RadioZET.pl/ TVP1/ PAP