Zamknij

Rewolucyjne zmiany dla kierowców. Tak Morawiecki chce walczyć z piratami

15.12.2019 14:24
Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Mateusz Morawiecki bierze się za walkę z piratami drogowymi. W niedzielę premier ogłosił m.in. zmiany w pierwszeństwie dla pieszych i w ograniczeniach prędkości. Pod względem bezpieczeństwa na drogach jesteśmy na ostrym zakręcie – mówił Morawiecki.

Pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy, ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h również w nocy i możliwość odebrania prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym – oto zmiany, które w niedzielę na konferencji prasowej na PGE Narodowym w Warszawie zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość jazdy bezpiecznej (...). Jesteśmy w samym ogonie UE, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, ginie w ostatnich latach średnio około 3 tys. osób na drogach

- mówił premier, zapowiadając - oprócz wprowadzania obowiązku jazdy "na suwak" i "korytarza życia" - dodatkowe zmiany w przepisach o ruchu drogowym.

W bardzo krótkim tempie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia - po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy. Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę

- powiedział premier. - Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy – dodał.

Morawiecki zapowiedział przy tym powołanie funduszu, który będzie pozwalał dodatkowo zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze ruchu.

Kiedy zmiany zostaną wprowadzone? Jak mówił premier, wkrótce. Dokładnej daty jednak nie zdradził.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP