Zamknij

Poseł KO nie będzie pracował w szpitalu. "Decyzja polityczna". Broni go Owsiak

Mikołaj Pietraszewski
30.12.2019 10:29
Riad Haidar
fot. You Tube screen

Riad Haidar nie będzie już dłużej ordynatorem w szpitalu w Białej Podlaskiej. Wybitny neonatolog, a jednocześnie poseł Koalicji Obywatelskiej, kończy tym samym pracę w tej placówce. Sam zainteresowany twierdzi, że nie przyjął niekorzystnej dla niego propozycji ze strony nowego dyrektora, będącego jednocześnie radnym Zjednoczonej Prawicy. 

Riad Haidar to polski lekarz-pediatra pochodzenia syryjskiego, specjalizujący się w opiece nad wcześniakami. Od 30 lat posiada polskie obywatelstwo, a od 1991 roku pracuje na Oddziale Neonatologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, gdzie przez ostatnie 20 lat pełnił funkcję ordynatora. Niestety, szanowany medyk z początkiem nowego roku kończy swoją pracę w bialskiej placówce. Poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku.

Riad Haidar odchodzi ze szpitala w Białej Podlaskiej

"To zaskakująca decyzja i zupełnie dla mnie niezrozumiała. Prawie 30 lat kierowałem tym oddziałem i nigdy nie było żadnych zarzutów do mojej pracy, wręcz przeciwnie. Oddział uznawany jest za jeden z najlepszych w Polsce i zapewnia leczenie na najwyższym światowym poziomie" - napisał.

Sytuacja o tyle smutna, że jest to wyłącznie decyzja polityczna i nie ma na uwadze dobra moich małych podopiecznych i ich rodziców. [...] Bardzo serdecznie dziękuję Wam za okazaną dotychczas wsparcie, ale to już chyba koniec mojej ponad 40 letniej służby na rzecz maluchów w bialskim szpitalu

- podsumował Haidar, dodając, że jest mu "po ludzku bardzo smutno". Post zebrał 18 tysięcy reakcji i prawie 10 tys, udostępnień. Komentarze pod nim pełne są wsparcia i pocieszenia dla lekarza. Autorami części z nich są rodzice, dziękujący Haidarowi za uratowanie życia ich dzieciom. 

"Nie rozumiem tej decyzji"

W rozmowie z Wirtualną Polską Haidar przybliżył kulisy swojego odejścia. - Byłem zatrudniony na umowę cywilno-prawną, która kończy się 31 grudnia. Podczas rozmowy z nowym dyrektorem usłyszałem, że bardzo mnie ceni i proponuje mi dalszą pracę, ale nie na stanowisku ordynatora - powiedział, dodając, że rozmowy na temat ewentualnego przedłużenia współpracy toczone były już od kilku tygodni.

Zobacz także

Przyznał, że nie przyjął jednak propozycji nowego szefa i nie tylko nie będzie pracował na nowych warunkach, ale w ogóle nie będzie już zatrudniony w bialskim szpitalu. - Miałem plany, jak dalej rozwijać ten oddział. Nie będę mógł ich zrealizować. Nie rozumiem tej decyzji - stwierdził. 

Jurek Owsiak broni Haidara

W obronie Haidara stanął już także Jerzy Owsiak. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej podkreślił w swoim poście na Facebooku nie tylko ogromną specjalistyczną wiedzę Haidara, ale także jego wieloletnie zaangażowanie w inicjatywę WOŚP.

Panie Dyrektorze, skąd taka decyzja? Raid Haidar to jeden z najbardziej cenionych neonatologów w Polsce! Posiada ogromną wiedzę specjalistyczną, kształci kolejne pokolenia młodych lekarzy, jego pracy i zaangażowaniu setki tysięcy najmłodszych pacjentów zawdzięcza życie i zdrowie

- napisał Owsiak. "Panie Dyrektorze, publiczny system opieki zdrowotnej w Polsce przeżywa dziś zapaść. Brakuje w polskich szpitalach 7⃣0⃣ tysięcy lekarzy, co w wielu miejscach jest przyczyną zamykania lub zawieszania oddziałów szpitalnych. Czy naprawę stać Pana na to, by w taki sposób potraktować jednego z najbardziej docenianych lekarzy neonatologów w Polsce? Czy nie igra Pan życiem i zdrowiem najmłodszych pacjentów?" - dodał. 

Riad Haidar i polityka

W cytowanym wyżej wpisie Haidar sugeruje, że decyzja, aby nie powierzać mu ponownie do kierowania Oddziału Neonatologii, mogła być motywowana politycznie. Przypomnijmy, że lekarz od wielu lat jest również aktywny politycznie. W latach 2002-10 był radnym miejskim w Białej Podlaskiej, potem przez 9 lat radnym sejmiku lubelskiego. Przez wiele lat należał również do SLD.

Zobacz także

Od tego roku nie jest już członkiem Sojuszu. Wystartował natomiast w wyborach parlamentarnych z ramienia Koalicji Obywatelskiej, uzyskując mandat poselski. Z kolei nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej Artur Chodziński, związany jest politycznie obozem rządzącym. To radny Zjednoczonej Prawicy, a także były wiceprezydent miasta z czasów, gdy Białą Podlaską rządził Dariusz Stefaniuk (wybrany jako kandydat PiS). 

RadioZET.pl/Facebook/wp.pl