Zamknij

SLD oficjalnie rekomenduje Biedronia na prezydenta. "Jest twardym zawodnikiem"

07.01.2020 16:19
Robert Biedroń
fot. PAP

Zarząd SLD zdecydował we wtorek o rekomendacji lidera Wiosny Roberta Biedronia na kandydata w wyborach prezydenckich. Gratulując Biedroniowi szef SLD Włodzimierz Czarzasty podkreślał, że ma on jasne poglądy m.in. w sprawie świeckiego państwa, UE, spraw socjalnych oraz wolności obywatelskich.

- Robert chciałem ci pogratulować, zarząd podjął decyzję o rekomendacji dla ciebie na kandydata na prezydenta naszego kraju, na prezydenta Polski - powiedział Czarzasty po posiedzeniu zarządu SLD zwracając się do Biedronia. Dodał, że przedstawiciele SLD przedstawią tę rekomendację podczas wspólnej konwencji SLD, Wiosny i Lewicy Razem, która odbędzie się 19 stycznia.

Szef SLD podkreślał, że skończył się czas, w którym "można być trochę za wolnością, że można być trochę na konstytucją, trochę za UE, trochę za państwem świeckim, trochę za prawami kobiet", a na pytania w tych kwestiach "trzeba jasno i precyzyjnie odpowiadać".

Czarzasty zachwala kandydaturę Biedronia

Według Czarzastego, Biedroń "będzie jedną z niewielu osób, które będą na wszystkie zadawane pytania odpowiadały bardzo konkretnie, który ma jasne poglądy ws. państwa świeckiego, w sprawie spraw socjalnych, w sprawie UE, w sprawie spraw wolnościowych, w tym spraw kobiet".

Zobacz także

Podkreślił też, że Lewica ma odpowiedzi na pytania dotyczące wieku emerytalnego, programu Rodzina 500 plus, związków partnerskich czy roli Kościoła w państwie. - Nie będziemy cieniowali, nie będziemy niuansowali, nie będziemy mówili: "w tej sprawie jest potrzebna wielka dyskusja dlatego, bo nie mamy odpowiedzi na pytanie"- dodał. Szef SLD ocenił też, że Biedroń jest "twardym zawodnikiem"

Zawodnikiem, który przeszedł od swojej miejscowości rodzinnej przez karierę polityczną, poprzez również Słupsk (Biedroń był prezydentem tego miasta w l.2014-2018), który jest dla nas ważnym odniesieniem, bo miasta małe i średniej wielkości są dla nas ważnym odniesieniem.

Włodzimierz Czarzasty

Czarzasty mówił tez o zarzucie, dotyczącym zmiany zdania przez Biedronia ws. zrzeczenia się mandatu europosła. - Nie będziemy uciekali od żadnej sprawy - zapewnił. - Pan Biedroń w tej sprawie niuansował do momentu, kiedy nie powstała koalicja partii Wiosna, Razem i SLD - powiedział i dodał, że o tym, iż Biedroń nie będzie kandydował w wyborach o parlamentu krajowego zdecydowali w gronie trzech liderów Wiosny, Lewicy Razem i SLD, tak, aby Biedroń mógł zostać szefem sztabu wyborczego lewicowego bloku i potem kandydatem na prezydenta.

Robert Biedroń kandydatem Lewicy na prezydenta?

Biedroń podziękował za udzielone mu poparcie. - Udowodniliśmy Polkom i Polakom, że jeżeli ma się marzenia, jeżeli jest się zdeterminowanym, żeby je realizować, to można opowiedzieć i pokazać inną narrację o Polsce. Można pokazać Polskę, która jest otwarta, tolerancyjna, która łączy, a nie dzieli - mówił. Podkreślił, że pokazywanie takiego obrazu Polski jest "wyzwaniem dla wszystkich na przyszłość".

Zobacz także

Tegoroczne wybory prezydenckie - zaznaczył Biedroń - są dla Lewicy dużym wyzwaniem, ponieważ, jak mówił, "lewica miała już swojego prezydenta, który jest dzisiaj najlepiej ocenianym prezydentem III Rzeczpospolitej". p- Polki i Polacy wiedzą, że jeżeli lewica rządzi to jesteśmy bardziej otwarci, bardziej europejscy, bardziej tolerancyjni, bardziej się szanujemy nawzajem - dodał.

Jestem zdeterminowany, żeby walczyć [...] Przeszedłem naprawdę trudną drogę, żeby stanąć przed Państwem jako kandydat na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - powiedział podkreślając, że przeszedł tę drogę z pomocą wielu ludzi. "Przejdę ją także przez najbliższe miesiące, żeby za kilka miesięcy powiedzieć państwu, razem z moimi przyjaciółmi i przyjaciółkami: zrobiliśmy to, daliśmy radę, zmieniamy obliczę Polski.

Robert Biedroń

"Dzisiaj rozpoczynam nowy rozdział swojego życia"

Podkreślał, że jest zdeterminowany, żeby walczyć o urząd prezydenta, bo wie, że "jeżeli lewica nie przedstawi swojej koncepcji państwa, to Polska będzie skazana przez najbliższe lata na bardziej albo mniej konserwatywnego prawicowego kandydata albo kandydatkę". - Polska zasługuje na przyszłość, która będzie bardziej optymistyczna, bardziej otwarta, bardziej europejska - oświadczył lider Wiosny.

Zobacz także

Biedroń mówił też, że kiedy startował do Sejmu w 2011 roku, mówiono mu, że mu się nie uda, a kiedy w 2014 roku ubiegał się o prezydenturę w Słupsku sondaże dawały mu 4 proc. poparcia.

Dzisiaj rozpoczynam nowy rozdział swojego życia. Jak kto wątpi, to niech wróci do tej historii. Jak ktoś ma marzenia i za sobą tylu przyjaciół, i wiarę, i nadzieję, że Polska może wyglądać inaczej, to naprawdę może góry przenosić i razem je musimy przenieść, razem, dla dobra Polski.

Robert Biedroń

Na pytanie o plan minimum w wyborach prezydenckich, Czarzasty odpowiedział, że plan minimum to zwycięstwo. Zapytany, czy zarząd SLD wypowiedział się w sprawie Biedronia jednogłośnie, Czarzasty odpowiedział, że jedna z osób była przeciw. W poniedziałek Rada Krajowa Lewicy Razem udzieliła poparcia Robertowi Biedroniowi jako wspólnemu kandydatowi koalicji lewicowej w wyborach prezydenckich. Rada Krajowa Wiosny zbierze się w tej sprawie 11 stycznia.

RadioZET.pl/PAP