Zamknij

Biedroń nie wystartuje w wyborach? „Decyzja jeszcze nie zapadła”

02.08.2019 10:16
Robert Biedroń nie wystartuje do Sejmu?
fot. Łukasz Szelag/ Reporter

– W przyszłym tygodniu liderzy lewicowych formacji – SLD, Lewicy Razem oraz Wiosny – ogłoszą pierwsze „jedynki”, „dwójki” i „trójki” na listach wyborczych – poinformował w piątek lider Wiosny Robert Biedroń. „Prace trwają, decyzje nie zostały jeszcze podjęte” – dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– W przyszłym tygodniu będziemy ogłaszali „jedynki”, „dwójki” i „trójki” na listach – powiedział Biedroń w programie „Tłit” na Wirtualnej Polsce. Podkreślił, że żadne decyzje dotyczące list na jesienne wybory parlamentarne nie zostały jeszcze podjęte. „Prace trwają” – dodał.

Zobacz także

Podkreślił jednocześnie, że decyzja o jego starcie do Sejmu lub Senatu również jeszcze nie zapadła. „Jeżeli wystartuję do Sejmu lub Senatu i obejmę mandat, to automatycznie wygaśnie mój mandat do europarlamentu” – zaznaczył Biedroń.

Lider Wiosny zapewnił, że w przyszłym tygodniu podczas ogłaszania list wyborczych obywatele będą mogli poznać wartościowe kandydatury lewicowej formacji.

W końcu możemy zacząć głosować na kogoś, kogo chcemy poprzeć, a nie głosować na mniejsze zło. Bo do tej pory była taka polaryzacja i taki układ sceny politycznej, że głosowaliśmy na mniejsze zło. Dzisiaj możemy zagłosować na lepsze dobro.

Robert Biedroń o lewicowej koalicji

Pytany o wspólny start opozycji do Senatu, Biedroń powiedział, że w tej sprawie w czwartek miał spotkanie z liderem PO Grzegorzem Schetyną. „Jest grupa negocjacyjna, która rozmawia o pakcie senackim. Uważam, że źle się stanie, jeżeli wystawimy na opozycji dwie, trzy listy do Senatu, ponieważ to będzie oznaczało, że wszędzie tam, gdzie wystawiliśmy dwie, trzy listy wygra Prawo i Sprawiedliwość” – powiedział Biedroń. Dodał też, że ostateczna decyzja w sprawie wspólnej listy opozycji do Senatu należy do Grzegorza Schetyny jako lidera najsilniejszej partii opozycyjnej.

Zobacz także

„Mam nadzieję, że Grzegorz Schetyna wzniesie się ponad swoje ambicje partyjne i zbudujemy szeroki blok” – podkreślił lider Wiosny.

Biedroń: czas, żeby powstała jedna silna lewicowa partia

Politycy ugrupowań, które w lipcu ogłosiły zamiar utworzenia lewicowego bloku w jesiennych wyborach parlamentarnych – SLD, Lewica Razem oraz Wiosna, zapowiedzieli, że w piątek przedstawią na konferencji prasowej skład sztabu wyborczego.

Według wcześniejszych informacji PAP w piątek liderzy Lewicy mieli też ogłosić formułę, w jakiej SLD, Wiosna oraz Lewica Razem wystartują w jesiennych wyborach parlamentarnych – czy będzie to komitet partyjny (próg wyborczy to 5 proc.), czy koalicyjny (8 proc.). W czwartek Biedroń ocenił w Polsat News, że nastał czas, żeby powstała silna lewicowa partia, która połączy wszystkie istniejące dziś na lewicy podmioty. Pytany o formułę, w jakiej wystartują w jesiennych wyborach ugrupowania lewicy, powiedział, że kwestia ta jest dyskutowana podczas trwających obecnie negocjacji.

Zobacz także

Zaznaczył, że znalezienie odpowiedniej formuły nie jest łatwe, ponieważ „są starsi i młodsi koledzy i koleżanki w wierze, którzy chcą zachować swoją tożsamość, swoją autonomię”. „Ale myślę, że zbliżamy się do odpowiedzi” – stwierdził lider Wiosny.

RadioZET.pl/Wp.pl/PAP