Zamknij

Majątki rodzin polityków będą wkrótce jawne. „Jeszcze w tej kadencji Sejmu”

04.07.2019 14:23
Majątki rodzin polityków będą wkrótce jawne. „Jeszcze w tej kadencji Sejmu”
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

– Ustawa nakazująca rodzinom polityków ujawniać swoje majątki pojawi się jeszcze w tej kadencji Sejmu – powiedział w TVN24 rzecznik rządu, Piotr Müller. Po szczegóły odsyła jednak do wicepremiera Jacka Sasina.

Jarosław Kaczyński mówił w maju, że nie ma nic przeciwko uchwaleniu przez rząd takiej ustawy. Wspomnijmy, że deklaracja padła w gorącym czasie kampanii wyborczej. Przede wszystkim była to reakcja na artykuł „Gazety Wyborczej” o uwłaszczeniu się Mateusza Morawieckiego po skrajnie korzystnej dla polityka umowie z kurią.

Sam premier mówił wówczas, że również jest za transparentnością życia publicznego i nie ma nic przeciwko ujawnieniu majątku żony. Naprędce powstał projekt ustawy, która zakłada konieczność składania oświadczeń majątkowych nie tylko przez polityków, ale i ich współmałżonków, partnerów czy dorosłe dzieci. Nowe prawo zakładałoby też ujawnienie źródeł majątku.

Zobacz także

Rzecznik rządu zapewnił, że nowe prawo w tej materii powstanie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. To oznaczałoby, że do portfeli bliskich polityków będziemy mogli zaglądnąć już jesienią tego roku.

Ustawa ws. ujawniania majątków członków rodzin polityków na pewno pojawi się w tej kadencji Sejmu.

Piotr Müller, rzecznik rządu, w TVN24

Muller stwierdził, że rząd jest za jawnością „wszelkich kwestii związanych z majątkiem polityków”.

Podobnego zdania jest lider PO, Grzegorz Schetyna. Po ujawnieniu przez „Wyborczą” kulis przejęcia działki przez Morawieckiego i jej przepisaniu na żonę (nie ma jej w oświadczeniu majątkowym premiera) złożył nawet projekt ustawy „Czyste ręce”. Zakłada ona całkowitą przejrzystość w oświadczeniach majątkowych żon i mężów polityków.

Zobacz także

W sprawie szczegółów pracy nad ustawą rzecznik odsyła do wicepremiera Jacka Sasina.

– Premier Sasin koordynuje działania legislacyjne całego rządu, więc domyślam się, że również tą ustawą się zajmuje – dodał rzecznik rządu.

RadioZET.pl/TVN24