Zamknij

Giertych był nieprzytomny podczas przesłuchania? "GW": mamy dowody

20.10.2020 07:56
Roman Giertych
fot. Michal Wozniak /East News

Roman Giertych był nieprzytomny podczas przesłuchania? "Prokurator stwierdza, że nie ma z nim żadnego kontaktu" - to fragment z protokołu przesłuchania mecenasa Romana Giertycha podpisany przez prokurator Annę Kijek-Głęboczyk - pisze we wtorek "Gazeta Wyborcza".

Roman Giertych nieprzytomny podczas przesłuchania? "GW" informuje, że ma dowód na to, iż - wbrew twierdzeniom prokuratury i polityków PiS - Giertych nie nadawał się do przeprowadzenia przesłuchania i postawienia mu zarzutów.

"Nie można więc mówić, że zarzut został skutecznie postawiony" - twierdzi mecenas Jakub Wende, pełnomocnik Giertycha. "Z tego wynika, że Roman Giertych nie jest podejrzanym i prokuratura nie mogła zakazać mu wykonywania zawodu - ocenił.

Roman Giertych nieprzytomny podczas przesłuchania? "GW": mamy dowody

Dziennik zauważa, że przesłuchanie Giertycha było możliwe po uzyskaniu opinii trzech biegłych lekarzy, którzy - bez badania Giertycha i dokończenia diagnostyki - orzekli, że pozwala na to stan jego zdrowia. Podczas przesłuchania obecni byli adwokaci Giertycha Błażej Biedulski i Jakub Wende, prokurator Anna Kijek-Głęboczyk z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i zastępca naczelnika wydziału operacyjno-śledczego CBA we Wrocławiu.

Zobacz także

"Z prokuratorskiego protokołu wynika, że cała czwórka była świadoma, iż Giertych jest nieprzytomny i nie ma z nim kontaktu. W protokole w rubryce +podejrzany podał następujące dane osobowe+ prokurator odnotował: +podejrzany nie podał żadnych danych osobowych z uwagi na jakikolwiek brak kontaktu (...). Prokurator stwierdza, iż podejrzany śpi i nie ma z nim żadnego kontaktu. Okoliczności te w całości potwierdza funkcjonariusz CBA (...)+" - cytuje gazeta protokół podpisany przez cztery osoby obecne podczas przesłuchania.

Zobacz także

Jak dodano, nieprzytomnemu Giertychowi prokurator Kijek-Głęboczyk odczytała zarzut z art. 296 kodeksu karnego, dotyczący nadużycia zaufania lub uprawnień w obrocie gospodarczym w związku z art. 284 kk (przywłaszczenie). Giertychowi może za to grozić do 10 lat więzienia.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Gazeta Wyborcza/ PAP