Zamknij

Służby specjalne po zatrzymaniu Giertycha: Sprawa stricte kryminalna

15.10.2020 16:54
Roman Giertych
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Roman Giertych, biznesmen Ryszard K. i 10 innych osób zostało dziś zatrzymanych w śledztwie związanym z podejrzeniem działań na szkodę spółki notowanej na giełdzie - przekazał Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Podkreślił, że jest to sprawa nie tyle polityczna, a „stricte kryminalna”, która jest prowadzona od kilkunastu miesięcy.

Do zatrzymania Romana Giertycha przez CBA doszło dziś po południu. Były wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego zdążył przekazać w krótkim wpisie na Twitterze, że wyszedł  skuty w kajdankach. Jego córka napisała w sieci, że zatrzymanie jest typową sprawą polityczną.

- Skuto mnie kajdankami w przeddzień sprawy aresztowej L. Czarneckiego, którego jestem jedynym obrońcą. Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS – przekazał Giertych.

Rzecznik ministra od służb specjalnych: Sprawa stricte kryminalna

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał dziś, że Giertych, K. i pozostałe zatrzymane przez CBA osoby mówił w czwartek, że sprawa jest prowadzona wspólnie przez CBA oraz prokuraturę w Poznaniu, a "materiał dowodowy zgromadzony przez CBA wskazuje, że podejrzani brali udział w procederze wyprowadzania środków ze spółki giełdowej, przywłaszczania tych środków, a także prania pieniędzy".

Zobacz także

Żaryn powiedział, że spodziewa się, iż zatrzymani w czwartek w godzinach wieczornych powinni zostać doprowadzeni do prokuratury. Pytany, czy będą wnioski o areszt, odparł, że do sformułowania ewentualnych wniosków w tej sprawie jest uprawniona prokuratura w Poznaniu.

Rzecznik ministra od służb specjalnych pytany o polityczność sprawy Giertych odparł, że „ta sprawa jest sprawą stricte kryminalną”. 

Mamy do czynienia z podejrzeniem oszustw na dużą skalę, które były wymierzone w majątek spółki giełdowej. Mowa o stratach spółki, które - jak wynika z materiału dowodowego - są stratami zaistniałymi w wyniku skoordynowanych działań podejrzanych w tej sprawie. Te działania doprowadziły do strat na sumę 90 mln zł

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych

Do zdarzeń miało dochodzić w latach 2010-2014. 

wPolityce.pl: Ludzie związani z Giertychem wyprowadzali pieniądze ze spółki

- Ludzie związani z kancelarią prawniczą Romana Giertycha obracali nieruchomością, którą sprzedali firmie należącej do biznesmena Ryszarda K. za kwotę kilkakrotnie przekraczającej jej pierwotną wartość - donosi portal wPolityce.pl. Prorządowy serwis podał, że najbliżsi współpracownicy Giertycha mieli zakupić działkę niedaleko Poznania za 6,6 mln zł. Niedługo po kupnie działka została sprzedana za 27 mln zł.

Serwis podaje, że to tylko jeden z "elementów większej operacji przestępczej", który ma obciążać adwokata i jego współpracowników.

Zobacz także

- Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali grupę osób zamieszanych w sprawę wyprowadzenia kwoty niemal 92 mln złotych z giełdowej spółki deweloperskiej – przekazała poznańska prokuratura.

Decyzje o możliwym aresztowaniu lub innym środku zapobiegawczym mają zapaść najwcześniej w piątek. 

RadioZET.pl/Wpolityce.pl/Cba.gov.pl/