Zamknij

Są zarzuty dla Romana Giertycha. Usłyszało je jeszcze 9 osób

16.10.2020 16:26
Roman Giertych
fot. Krzysztof Radzki/East News

Roman Giertych, Ryszard K. oraz 8 innych osób otrzymało zarzuty dotyczące przywłaszczenia i wyprowadzenia w latach 2010-2014 ze spółki deweloperskiej kwoty ok. 92 mln zł - poinformowała Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Roman Giertych adwokat i były wicepremier, biznesmen Ryszard K. oraz inne osoby z zarzutem - taką informację podała w piątek po południu Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Jak dodano, zarzuty usłyszeli też założyciele spółek fasadowych i b. członkowie władz Polnordu – Bartosz P., Andrzej P., Michał Ś., Piotr W., Wojciech C i Tomasz Sz. i dwóch członków b. zarządu Prokom Investments S.A.

Zarzuty dotyczą przywłaszczenia środków spółki Polnord oraz wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Grozi za to kara do 10 lat więzienia. Jak podaje prokuratura, śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 28 lutego 2017 r., po złożeniu zawiadomienia przez obecne władze spółki Polnord SA. Dotyczyło ono podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na nabyciu przez Polnord S.A. bezwartościowych wierzytelności spółki Prokom Investments S.A. w kwocie niemal 73 mln zł. 

Roman Giertych i Ryszard K. zatrzymani

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w czwartek na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu grupę 12 osób zamieszanych w sprawę wyprowadzenia pieniędzy ze spółki. Wśród zatrzymanych są biznesmen Ryszard K. i adwokat Roman Giertych. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podał w czwartek, że materiał dowodowy zgromadzony przez CBA wskazuje na udział zatrzymanych w procederze wyprowadzania środków ze spółki giełdowej, przywłaszczania tych środków, a także prania pieniędzy - ma chodzić o wspomniane wyżej 92 mln zł.

Zobacz także

Roman Giertych nie uczestniczy w przesłuchaniach w poznańskiej prokuraturze. W czwartek późnym popołudniem trafił bowiem do szpitala. Adwokat stracił przytomność podczas przeszukania jego willi w podwarszawskim Józefowie przez agentów CBA. Córka adwokata poinformowała dziennikarzy, że jej ojciec zemdlał w łazience w obecności funkcjonariusza.

W mediach pojawiają się sprzeczne informacje na temat jego stanu zdrowia. Żaryn zapewniał, że stan byłego wicepremiera jest dobry i przechodzi on rutynowe badania lekarskie. Co innego mówiła żona zatrzymanego. Wedle relacji Barbary Giertych, stan jej męża jest poważny i - przynajmniej wedle czwartkowych doniesień - zagrażał zdrowiu oraz życiu. 

Roman Giertych - kim jest?

Roman Giertych to znany adwokat, a w przeszłości polityk. Był szefem organizacji Młodzież Wszechpolska oraz konserwatywno-katolickiej partii Liga Polskich Rodzin. W latach 2001-07 zasiadał w Sejmie, a w latach 2006-07 był wicepremierem i ministrem edukacji narodowej.

Zobacz także

Po odejściu z polityki powrócił do praktyki prawniczej. Reprezentował m.in. byłego premiera Donalda Tuska w przesłuchaniach przed komisją śledczą dot. afery Amber Gold. Jest także pełnomocnikiem miliardera Leszka Czarneckiego. 16 października miał go reprezentować podczas rozpoznania wniosku Prokuratury Regionalnej w Warszawie, która chce aresztowania biznesmena w związku z aferą GetBack. Giertych znany jest też bardzo krytycznych opinii na temat rządów PiS. 

RadioZET.pl/PAP