Rosja rozpoczyna ekshumacje w Miednoje. Polskie MSZ prosi o szczegóły

Bartłomiej Chudy
10.09.2019 13:38
Ekshumacje Miednoje
fot. Agata Pilarska-Jakubczak/East News

Rosja podejmie się prac ekshumacyjnych na masowych grobach w Miednoje. Spoczywa tam tysiące ofiar komunizmu, w tym ponad 6,3 tys. Polaków zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej. Polskie MSZ wystąpiło do Rosji o szczegółowe informacje w tej sprawie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w tej sprawie specjalny komunikat. O sprawie pisał jako pierwszy portal Onet.pl.

Zobacz także

Polska wystąpiła drogą oficjalną do MSZ Rosji o udzielenie szczegółowych informacji nt. zakresu i miejsca planowanych w Miednoje prac ekshumacyjnych.

poinformowało MSZ

Resort zaznaczył, że kontaktował się z instytucjami odpowiedzialnymi za miejsce pochówku ofiar w Miednoje. Decyzję o wszczęciu ekshumacji w Miednoje podjęło Muzeum Historii Współczesnej Rosji. Powodem miało być odnalezienie szczątek dwóch żołnierzy Armii Czerwonej.

Zobacz także

Strona polska podkreśla, że kompleks w Miednoje jest jednym z „symboli eksterminacji polskich elit”. Śmierć poniosło tam ok. 6,3 tys. jeńców, wziętych do niewoli w trakcie kampanii wrześniowej. Zabijani strzałem w głowę, głównie policjanci i oficerowie KOP, trafiali do dołów śmierci z obozu w Ostaszkowie.

Ochrona Polskiego Cmentarza Wojennego jest zapisana w ramach polsko-rosyjskiej umowy, która reguluje również kwestię ekshumacji.

Oznacza to, że ewentualna ekshumacja przeprowadzana jest pod bezpośrednim nadzorem upoważnionych przedstawicieli Stron. Polska część cmentarza stanowi jednak część dużo większego kompleksu, nad którym opiekę sprawuje dyrekcja rosyjskiego Państwowego Kompleksu Memorialnego „Miednoje”.

polskie MSZ, dla PAP

Do tej pory Rosja nie odniosła się do komunikatu polskiego MSZ.

RadioZET.pl/PAP/Msz.gov.pl