Zamknij

"Szanowałem Putina, ale posunął się za daleko". Wałęsa radzi, co robić, gdy Rosja zaatakuje Ukrainę

09.02.2022 07:26
Lech Wałęsa
fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER

Świat musi wspierać Ukrainę - akcentuje w wywiadzie dla środowej "Rzeczpospolitej" Lech Wałęsa. Były prezydent twierdzi też, że "przestał szanować" Władimira Putina i sugeruje, że w przypadku ewentualnej inwazji Rosjan na Kijów "musi być atak na Moskwę".

Wojna na Ukrainie coraz bliżej? Eksperci nie mają wątpliwości, że Rosja planuje atak militarny na naszych wschodnich sąsiadów. Mają o tym świadczyć m.in. tysiące żołnierzy zgrupowanych blisko granicy z Ukrainą, a także ujawnione przez amerykańskie media plany prowokacji, polegającej na sfilmowaniu sfabrykowanego ataku na rosyjskojęzyczną ludność wschodniej Ukrainy, co miałoby stanowić pretekst do przeprowadzenia inwazji militarnej. 

Wałęsa o ew. ataku na Ukrainę. "Putin posunął się za daleko"

W tej sprawie wypowiedział się także Lech Wałęsa. Były prezydent oraz legendarny przywódca "Solidarności" udzielił wywiadu, który został opublikowany w środowym wydaniu dziennika "Rzeczpospolita". Pytany, czy grozi nam wojna ze strony Rosji, Lech Wałęsa zaznacza, że "tym razem musimy zachować się po męsku". 

- Bardzo szanowałem Putina i wspierałem go - mówiłem, że Rosja ma problemy, to wielki kraj. Ale tym razem posunął się za daleko. Nie wolno się cofnąć, bo każdy jego następny atak będzie jeszcze gorszy - stwierdził Wałęsa, którego wyznanie o "szacunku" wobec rosyjskiego przywódcy może nieco zaskakiwać. 

Cały świat musi się zmobilizować i nie dopuścić do uderzenia w Ukrainę. Jeśli Putin zaatakuje Kijów, to natychmiast musi być odpowiedź - atak na Moskwę. Trzeba się przygotować, każdy ruch musi powodować reakcję

Lech Wałęsa

Na uwagę, że PiS atakuje Donalda Tuska, wskazując, że nie zrobił nic jako szef Rady Europejskiej, żeby zablokować budowę gazociągu Nord Stream 2, Lech Wałęsa odpowiedział: "oni będą mu teraz dopisywać wszystko. Będą robić z niego agenta tak jak ze mnie".

- Ta walka będzie jeszcze bardziej brutalna - mam nadzieję, że to wytrzyma i poradzi sobie. Ja będę go wspierał i pokazywał, że celowo niszczy się dobrego polityka - dodał Wałęsa. 

RadioZET.pl/PAP

C