Zamknij

Rosjanin i Białorusin zatrzymani w Polsce. Szpiegowali na rzecz Rosji

Maciej Walasek
27.04.2022 08:43
Żandarmeria Wojskowa
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy prowadzili działalność szpiegowską w Polsce - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podejrzani zostali zatrzymani przez Żandarmerię Wojskową.

Stanisław Żaryn w środę przekazał, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy prowadzili działalność szpiegowską w Polsce.

- Na podstawie materiałów SKW podejrzanych zatrzymała Żandarmeria Wojskowa. Obaj usłyszeli zarzuty, sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące - przekazał Żaryn.

Rosjanin i Białorusin zatrzymani w Polsce. Są podejrzani o szpiegostwo

Jak dodał, do zatrzymań doszło w dniach 21 i 22 kwietnia tego roku. Mężczyźni są podejrzani o działalność szpiegowską na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Obaj usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na trzy miesiące.

- Materiał zgromadzony przez SKW wskazuje, że Rosjanin oraz Białorusin, działając na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce, prowadzili działania polegające na rozpoznaniu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP, w tym obecności wojska w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej - zaznaczył Żaryn w komunikacie.

Śledztwo na podstawie materiałów Służby Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie Wydział ds. Wojskowości.

RadioZET.pl/PAP

C