Zamknij

Kryzys w rządzie PiS, posłowie zawieszeni. "Koalicji już nie ma"

18.09.2020 18:25
Piątka dla zwierząt, kryzys w rządzie
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

„Piątka dla zwierząt” przegłosowana w środku nocy w Sejmie, podzieliła koalicję rządzącą. Projekt poparła większość PiS i opozycji, jednak przeciw byli koalicjanci – cała Solidarna Polska i większość Porozumienia. Skutek jest taki: negocjacje ws. rekonstrukcji rządu zostały zawieszone, tak jak i kilkunastu członków partii. Teraz PiS głowi się, czy utrzyma się większość gwarantująca Zjednoczonej Prawicy rządzenie.

Piątkę dla zwierząt poparło 356 posłów, 75 było przeciw, 18 się wstrzymało, a 11 w ogóle nie oddało głosu. Przeciwni pakietowi ustaw, który oznacza de facto koniec branży futerkowej, głosowało dwóch członków rządu: minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

Pakietu ustaw nie poparł cały klub koalicyjnej Solidarnej Polski i większość Porozumienia Jarosława Gowina (z wyjątkiem wicepremier Jadwigi Emilewicz). Ustawy nie poparło też część posłów PiS. Zarząd głównej partii obozu rządzącego zapowiada wyciągnięcie konsekwencji.

W piątek zostaną wyciągnięte zapowiadane konsekwencje wobec polityków PiS, którzy zagłosowali przeciw ustawie o ochronie zwierząt; w sprawie koalicji rządowej zbierze się w najbliższych dniach kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości

- ustaliła PAP w źródłach kierownictwa PiS.

W sprawie przewidziano spotkanie, do którego ma dojść po weekendzie. Pęknięcie w koalicji było analizowane w gronie kierownictwa PiS ok. godz. 2 w nocy, w gabinecie marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Szef klubu PiS ostrzegał, że głos przeciw pakietowi ustaw oznacza dla członków PiS nawet zawieszenie w prawach członka partii i utratę stanowisk oraz funkcji.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP