Zamknij

Ruszył portal stanpolityki.pl: Badamy stan polityki w Polsce

Redakcja
01.04.2019 13:29
Ruszył portal stanpolityki.pl: Badamy stan polityki w Polsce
fot. Stan Polityki

Stanpolityki.pl to portal analizujący politykę ogólnokrajową, bazujący na danych, badaniach oraz analizach. Zadaniem portalu jest przedstawienie aktualnego stanu polskiej polityki za pomocą mierzalnych wskaźników i rzetelnej wiedzy badaczy. 

Badamy stan polityki w Polsce. W polskich mediach nie było do tej pory miejsca, w którym moglibyśmy znaleźć treści oparte wyłącznie o dane, badania i prognozy dotyczące polityki. Celem portalu jest dostarczyć rzetelną wiedzę i argumenty tak, by sfera publicystyczna w naszym kraju opierała się bardziej na twardych i mierzalnych danych. Dane zawarte na stronie pochodzą z cyklicznych badań Instytutu Badań Spraw Publicznych realizowanych na potrzeby portalu. Publikowane będą także analizy i prognozy znanych politologów i praktyków polityki. Na początek autorska prognoza wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego dr hab. Jarosława Flisa — socjologa z UJ.

Co oferujemy?

Na portalu znajdują się przede wszystkim badania, prognozy i modele, stworzone na podstawie danych i fachowej wiedzy naszych ekspertów. Analizujemy szanse na zwycięstwo poszczególnych partii w majowych eurowyborach, sprawdzamy, kto zostanie europosłem i jak rozłożą się mandaty pomiędzy poszczególne okręgi. Na stanpolityki.pl będziemy także prezentować poparcie dla osób publicznych w Polsce.

Jak mówi Łukasz Pawłowski, Prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, do której należy portal stanpolityki.pl:

Ideą funkcjonowania Stanu Polityki jest dostarczanie informacji zaawansowanemu użytkownikowi, który chciałby poszerzyć swoją wiedzę na temat polityki i zagłębić się bardziej w wyniki sondaży. Portal będzie współpracował z ogólnopolskimi mediami, oferując wiedzę ekspercką i zaspokajając ciekawość bardziej wymagających odbiorców. Współpracujemy już z radiozet.pl, z którym wspólnie realizujemy badania i będziemy współtworzyć ich serwis wyborczy, prowadzimy także rozmowy z innymi mediami w Polsce.

Łukasz Pawłowski
fot. Łukasz Pawłowski

Jak będziemy się rozwijać?

W najbliższym czasie na portalu pojawią się rankingi, sondaże oraz badania dotyczące zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przeanalizowane zostaną kampanie wyborcze wszystkich partii. Najnowsze dane pozwolą na określenie stosunku Polaków do wprowadzenia w Polsce waluty euro oraz ich zdania na temat korzyści wynikających z przynależności do Unii. W późniejszym okresie na pierwszy plan wysunie się polityka krajowa. Zgodnie z kalendarzem wyborczym powstaną analizy dotyczące wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Zebrane dane oraz przygotowane modele pokażą zmiany preferencji politycznych, aktualne trendy oraz prognozy wyborcze.