Zamknij

Zakażą spontanicznych zgromadzeń. Powstaje projekt nowego rozporządzenia

28.05.2020 21:38
Covid-19
fot. Jakub Kaminski/East News

Zakaz zgromadzeń spontanicznych i dopuszczenie zgromadzeń do 150 uczestników z zachowaniem norm sanitarnych – to założenia nowego rządowego projektu rozporządzenia ws. COVID-19. Trafił on dziś do konsultacji roboczych.

Rząd reaguje na spontaniczne protesty, zwłaszcza ostatni, przedsiębiorców w Warszawie. Działania, które podjął, mają na celu ukrócenie niezapowiedzianych protestów.

Jak podaje PAP, powstaje projekt rządowego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w czasie epidemii. Trafił właśnie do konsultacji roboczych, jest powiązany ze znoszeniem kolejnych obostrzeń wskutek epidemii koronawirusa.

Zakażą spontanicznych zgromadzeń. Wytłumaczenie? Covid-19

Czytamy, że przepisy zakładają utrzymanie - do odwołania - zakazu organizowania zgromadzeń, które regulowało do tej pory Prawo o zgromadzeniach (2015). Pojawia się zawoalowany zapis o zgromadzeniach spontanicznych, czyli odbywających się „w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, których odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej”.

Zobacz także

Projekt wyłącza z zakazu zgromadzenia organizowane na podstawie zawiadomienia składanego do gminy lub właściwego gminnego, lub miejskiego centrum zarządzania kryzysowego. W zgłoszonym zgromadzeniu będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 150 osób. Uczestnicy będą musieli zachować 2 metry dystansu i zakrywać nos z ustami.

Projekt zakłada też… zaangażowanie wojewody lub organu gminy, gdy w zgromadzeniu weźmie udział więcej niż 50 osób.

RadioZET.pl/PAP