Zamknij

Zbigniew Ziobro o zmianach w karach za zniesławienie. "Wrócimy do sprawy po wyborach"

22.05.2019 17:05
Zbigniew Ziobro o zmianach w karach za zniesławienie. "Wrócimy do sprawy po wyborach"
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

Zmiany w karach za zniesławienie ze słynnego art. 212 Kodeksu karnego zostały odwleczone w czasie. Zbigniew Ziobro powiedział dziś dziennikarzom, że sprawa wymaga szerszej debaty, nie tylko ze środowiskiem dziennikarskim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zbigniew Ziobro wyjaśniał dziś dziennikarzom, że zmiany w art. 212 (kary za zniesławienie), zwanym potocznie "batem na dziennikarzy", wcale nie ulegną zaostrzeniu. Trzymające rękę na pulsie media dowodziły, że nowe zapisy artykułu (kara za tworzenie fałszywych dowodów) będą zagrożeniem dla wolności słowa.

Minister sprawiedliwości zareagował na podniesiony zbiorczo dziennikarski alarm. W dzisiejszym wystąpieniu zastrzegał, że nowy zapis nie rozszerza kar za zniesławienie, a jedynie dodaje jeden paragraf.

- Nie zaostrzamy sankcji. W związku z tym, że pojawiło się błędne stwierdzenie, jakoby chcemy zaostrzyć kary za pomówienie. Jest kara taka jaka była. Jedynie dodaliśmy paragraf, który odnosi się do tworzenia fałszywych dowodów na użytek postępowań przed sądem - wyjaśniał dziś Zbigniew Ziobro.

Mimo tego przekonania minister zadecydował o wycofaniu proponowanej zmiany w prawie.

Rozumiejąc że jest to ważny temat społeczny podjąłem decyzję aby wycofać tę zmianę

mówił minister Zbigniew Ziobro

Zaznaczył, że resort wróci do tematu kar za zniesławienie po wyborach. W sprawie ma zostać zorganizowana debata ze środowiskiem dziennikarskim. Minister zastrzegł, że zmiana w art. 212 k.k. nie dotyczy tylko osób publicznych, a więc sporów polityków i dziennikarzy.

- Pomówienia zdarzają się również między Kowalskimi. To nie tylko nasz świat, osób publicznych. Bywa, że sąsiad obrazi sąsiada - mówił Ziobro.

Minister Sprawiedliwości stwierdził, że musi widzieć interesy dziennikarzy, a z drugiej strony interesy ludzi, którzy czują się czasami pomówieni, bezpodstawnie oskarżeni o zachowania, których się nie dopuścili.

RadioZET.pl