Zamknij

Rząd domaga się reparacji od Niemiec. Projekt PiS trafił już do Sejmu

13.09.2022 12:50
Reparacje
fot. Marek Berezowski/REPORTER

Grupa posłów PiS złożyła we wtorek w Sejmie projekt uchwały ws. reparacji wojennych od Niemiec. Dokument skierowano do pierwszego czytania w komisji spraw zagranicznych.

Projekt PiS, dotyczący reparacji wojennych od Niemiec, wpłynął do Sejmu 2 września i został skierowany do pierwszego czytania w komisji spraw zagranicznych. To pokłosie zaprezentowanego dzień wcześniej raportu.

PiS domaga się reparacji od Niemiec. Projekt trafił do Sejmu

Dokument, traktujący o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, przygotował zespół pod kierownictwem posła partii rządzącej Arkadiusza Mularczyka. W raporcie podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, że należycie reprezentowane Państwo Polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec Państwa Niemieckiego" - napisano w złożonym w parlamencie projekcie.

Twierdzenie, że roszczenia te zostały prawomocnie wycofane lub przedawnione, nie ma żadnych podstaw - ani moralnych, ani prawnych. Krzywda milionów Polaków krzyczeć będzie, dopóki nie zostanie sprawiedliwie naprawiona

projekt PiS ws. reparacji

Projekt uchwały PiS, jak wskazano, nawiązuje do uchwały Sejmu z 10 września 2004 r. mówiącej o tym, że Polska "nie otrzymała dotychczas należnej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za olbrzymie zniszczenia oraz straty materialne i niematerialne wywołane przez niemiecką agresję, okupację, ludobójstwo i utratę niepodległości przez Polskę".

3 września wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Jak informowali przedstawiciele rządu, w ciągu kilku tygodni ma być też przygotowana i wysłana do Niemiec oficjalna nota dyplomatyczna.

RadioZET.pl/PAP

C