Zamknij

Rząd obniża podatki, samorządy rezygnują z inwestycji. Do skreślenia ponad 100

31.07.2019 13:46
Sejm
fot. Wikimedia.Commons

Jak dowiaduje się reporter Radia ZET Daniel Wrzos, gminy podliczyły już, z jakich inwestycji muszą zrezygnować z powodu mniejszych zysków w budżecie. Związek Miast Polskich do środy czeka na konkretne wyliczenia ze strony samorządów, ale już wiadomo, że np. w Bydgoszczy nie będzie przebudowy trasy W-Z, a np. Kalisz nie wyremontuje centrum kultury i przez to straci dofinansowanie z UE. 

Gminy będą musiały wprowadzać cięcia w budżecie, ponieważ rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadza niższą stawkę podatku PIT i ulgi dla młodych. Oznacza to ponad 100 inwestycji planowanych na najbliższy czas, z których samorządy będą musiały zrezygnować. 

Z dotychczasowych wyliczeń gmin wynika, że np. Bydgoszcz straci 70 mln złotych i zrezygnuje między innymi z budowy trasy W-Z, zakupu tramwajów i budowy nowych linii tramwajowych. Budżet Siedlec skurczy się o 16 mln złotych. Tu miasto będzie ciąć wydatki na oświatę i modernizację oraz budowę dróg. Międzyrzec Podlaski miał w planach budowę hali widowiskowo-sportowej na 500 miejsc.

Zobacz także

Projekt realizacji tej inwestycji trafi do szuflady. Z kolei Kalisz chciał zaadoptować budynki pod centrum kultury; koszt 8 mln, a rezygnacja z tej inwestycji oznacza, że miasto straci dofinansowanie z Unii Europejskiej. Związkowi Miast Polskich odpowiedziało w sumie blisko 80 gmin.

RadioZET.pl/DW